Antalya Körfezi'nde avlanan karideslerin (Penaeus sp.) et verimi, kimyasal yapısı ve raf ömürlerinin belirlenmesi
Determination of the shelf life, flesh yield and chemical composition of shrimps (Penaeus sp.) caught in the gulf of Antalya
  1. Tez No: 169831
  2. Yazar: RUHAN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ANTALYA KÖRFEZİ'NDEN AVLANAN KARİDESLERİN {Penaeus sp.) ET VERİMİ, KİMYASAL YAPISI VE RAF ÖMÜRLERİNİN BELİRLENMESİ Ruhan İLHAN Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ramazan İKİZ Mayıs 2005, 85 Sayfa Bu çalışmada, ekonomik değeri yüksek olan Antalya Körfezi'nden avlanan Penaeid karideslerden Penaeus kerathurus, P. japonicus ve P. semisulcatus türleri materyal olarak kullanılmıştır. Bu türlerin eşeylere ve mevsimlere bağlı olarak et verimi ve kimyasal yapısı araştırılmıştır. Ayrıca karideslerin bir kısmı aliminyum folyoyla sarılıp streç filmle ile kaplandıktan sonra oda sıcaklığında, diğer kısmı ise buzlu su içine konulup buzdolabında 4°C'de bekletilmiştir. Verilen koşullarda bekletilen karideslerin raf ömürleri tespit edilmiştir. P. kerathurus ve P. japonicus 'un et verimlerinin birbirine benzerlik gösterdiği ve ortalama %52, P.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE SHELF LIFE, FLESH YIELD AND CHEMICAL COMPOSITION OF SHRIMPS (Penaeus sp.) CAUGHT IN THE GULF OF ANTALYA Ruhan ILHAN M. Sc. In Fisheries Engineering, Adviser: Prof. Dr. Ramazan İKİZ May 2005, 85 Pages In this study, Penaeus shrimps (Penaeus kerathurus, Penaeus japonicus and Penaeus semisulcatus) which caught in the Gulf of Antalya and has the high economic value were used as materials. The flesh yields and chemical compositions of these shrimps were researched depending on the sex and seasons. Furthermore, a part of shrimps were packed by the stretch film and aliminium foil and stored at the room temperature. The other part was placed in to the water with ice and stored at 4°C. The shelf lives of shrimps stored in these conditions were determined. The flesh yields of P. kerathurus and P. japonicus were mean 52%, flesh yield of P. semisulcatus was 57%. According to the results of this study, flesh yield of P.