Atık su arıtma tesislerinde üretilen arıtma çamurlarının bazı fiziksel ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Microbiological and physical properties of waste water treatment plant sludges
  1. Tez No: 169867
  2. Yazar: VİLDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL TUĞRUL İÇEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE ÜRETİLEN ARITMA ÇAMURLARININ BAZI FİZİKSEL VE MİKROBİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Vildan YILMAZ Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gönül TUĞRUL İÇEMER Mayıs 2005, 111 Sayfa Antalya İli'nde, çalışma kapsamında, Hurma Evsel Atıksu Arıtma Tesisi ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesislerinden toplanan çamur örneklerinin fiziksel ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir. Buna göre sırasıyla AS AT ve OSB Atıksu Arıtma Tesis'leri için yıl içerisinde elde edilen ortalama sıcaklık değerleri 23.49, 21.1 °C, pH 6.96, 7.35, kuru madde oranlan % 1,1, % 0,7, Salmonella spp. 19361, 27827, Escherichia coll 19361, 27827 EMS/g k.a., fekal koliform 2 1083*1 04, 19468*1 04, fekal streptokok 1028*1 04, 1343*1 04, protozoon kistleri 3006, 6531, helmint yumurtaları 936, 4192/g k.a. bulunmuştur. Mikrobiyolojik özelliklerin tespiti çalışmalarının ileri aşamalarında, çamurda bulunan organizmaların zararsız hale getirilme olanaklarının araştırılması amacıyla çamur örneklerinin pastörizasyonu ve kireç ile muamelesi yapılmıştır. Çamur içindeki patojen mikroorganizmaların sönmüş kirece ve pastörizasyon sıcaklığına tepkileri incelenmiştir. Sonuçlara dayanarak bertaraf olanakları konusunda öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Arıtma Çamurları, Patojen Organizmalar, Pastörizasyon, Kireçleme JURI: Yrd. Doç. Dr. Gönül TUĞRUL İÇEMER (Danışman) Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Prof. Dr. Necdet ALPASLAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICROBIOLOGICAL AND PHYSICAL PROPERTIES OF WASTEWATER TREATMENT PLANT SLUDGES Vildan YILMAZ M. Sc. In Environmental Engineering Adviser: Asst. Prof. Dr. Gönül TU?RUL İÇEMER May, 2005, 111 pages At this study, in Antalya city sludge will be taken from Hurma Domestic Wastewater Treatment Plant and Antalya Organized Industry Treatment Plant, then physical and microbiological properties of waste sludge had been analyzed. According to results, respectively average ASAT and OSB Wastewater Treatment Plants results are temperature 23.49, 21.1 °C, pH 6.96, 7.35, dry matter % 1,1, % 0,7, Salmonella spp. 19361, 27827, Escherichia coli 19361, 27827 MPN/g DM., fecal coliform 21083, 19468*104, fekal streptococ 1028, 1343*104, protozoon cists 3006, 6531, helmint eggs 936, 4192/g DM. At the advance analysis, pasteurization and lime treatment had been done. The aim of this study is determination of physical and microbiological sludge properties and their discharge possibility. KEY WORDS: Sewage Sludge, Pathogen Organisms, Pastorisation, Liming COMMITTEE: Yrd. Doç. Dr. Gönül TU?RUL İÇEMER (Adviser) Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Prof. Dr. Necdet ALPASLAN