Ankara ili evsel atık su arıtma tesislerinden oluşan çamurların nihai bertarafı örneği
Final disposal example of sewage sludges in Ankara province wastewater treatment plants
  1. Tez No: 512057
  2. Yazar: TÜRKAY DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Arıtma çamuru, su ve atıksu arıtılması sonucu katı ve sıvı karışımlardan oluşan maddedir. Bu madde bazı ön ve nihai işlemlerden geçirilerek zararsız hale getirilmelidir. Aksi durumlarda çevresel zararlara yol açabilmektedir. Atıksu arıtma tesislerinde üretilen çamurun miktar ve özellikleri atıksuyun bileşimine bağlıdır. Bununla birlikte, kullanılan atıksu arıtımının türü ve çamurun bertaraf yöntemleri oldukça önemlidir. Arıtma tesislerinde oluşan çamurlar, tesiste atıksu arıtımı sırasında kullanılan arıtma türüne ve atıksu arıtma tesisinin bulunduğu bölgenin atıksu karakteristiğine göre değişmektedir. Evsel atıksu arıtımı sonrası arda kalan arıtma çamuru çeşitli arıtma aşamalarından geçirmekte ve bu sayede arıtımı ve/veya bertarafı gerçekleşmektedir. Söz konusu arıtma aşamalarından geçirilen ve zararsız hale getirilen arıtma çamuru nihai işlem yeri olarak toprak güçlendirici madde olarak (gübre vb.) kullanılmakta veya yakma işlemine tabi tutulmaktadır. Yapılan çalışmada, kentsel atıksu arıtma tesisleri kaynaklı çamurların nihai bertarafı kapsamında kurutma yöntemleri Ankara ili kentsel atıksu arıtma tesisleri bağlamında incelenmiştir. Ankara ili arıtma çamurlarının hibrit yapıda hem solar radyasyon ile çalışan hem de termal enerji kaynakları (kojenerasyon ile solar paneller) ile de kurutma sistemine kesintisiz bir güç sağlayacak olan bir sistemde kurutulması en uygun çözüm olacaktır. Söz konusu termal kaynak tesiste hali hazırda var olan kojenerasyon sisteminden sağlanabilir. Ayrıca solar radyasyon kaynaklı kurutma sisteminden daha iyi verim alabilmek için çamur kurutma sistemine güneş panelleri eklenmesi önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sewage sludge is a matter consists of solid and liquid mixtures which resulting from the treatment of water and wastewater. This substance must be rendered harmless by some preliminary and final treatment. Otherwise it can cause environmental damage. Otherwise, it could cause some environmental damages. The amount and characteristics of the mud produced in wastewater treatment plants depend on the composition of the wastewater. However, the type of wastewater treatment used and the disposal methods of the mud are very important. Sludges formed in treatment plants vary according to treatment type which used during wastewater treatment and character of wastewater of the region which wastewater treatment plant in. The treatment mud remaining after the domestic wastewater treatment is passed through various stages of purification, and the treatment and / or disposal takes place at this site. Sewage sludge remaining after the domestic wastewater treatment is passed through various stages of treatment and the sludge treatment and/or disposal is carried out by using these methods. The treated sludge, which has been passed through the purification stages and rendered harmless, is used as soil strengthening material (fertilizer etc.) as the final treatment site or subjected to incineration process. In the study, drying methods in the context of the final disposal of mud sourced from urban wastewater treatment plants have been examined in the context of urban wastewater treatment plants in Ankara. It will be the most appropriate solution to dry the sludge in the Ankara municipal sewage sludge in a hybrid structure that will provide uninterrupted power to both the solar radiation as well as the thermal energy sources (cogeneration and solar panels). The thermal welding can be provided from the existing cogeneration system. In addition, adding solar panels to the sludge drying system is an important alternative to improve the efficiency of the solar radiation sourced drying system.