Atık sularda kirletici olarak bulunabilen bazı ftalik asit esterlerinin adsorpsiyon yoluyla uzaklaştırılmasının incelenmesi
Investigation of removal of some phthalic acid esters which can be found in waste waters by adsorption
  1. Tez No: 169873
  2. Yazar: EDİP BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET ATIK SULARDA KİRLETİCİ OLARAK BULUNABİLEN BAZI FTALIK ASİT ESTERLERİNİN ADSORPSİYON YOLUYLA UZAKLAŞTIRILMASININ İNCELENMESİ Edip BAYRAM Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erol AYRANCI Aralık 2004, 49 Sayfa Bu çalışmada ftalik asit ve esterlerinin sulu çözeltilerden yüksek özgül yüzeyli karbon kumaşı üzerine adsopsiyon yoluyla uzaklaştırılması incelenmiştir. Özel olarak tasarlanmış bir adsorpsiyon düzeneği ile adsorpsiyon işlemi UV spektrofotometrik yolla anında takip edilmiştir. Adsorpsiyonun boyutu karbon kumaşının birim alanına adsorplanan adsorbat miktarı ve karbon kumaşının yüzde kaplanmış alanının hesaplanmasıyla belirlenmiştir. Ftalik asit ve esterleri için adsorpsiyon prosesinin 1. dereceden olduğu bulunarak hız sabitleri hesaplanmıştır. İyonizasyon derecesinin ve pH'nın ftalik asidin adsorpsiyonu üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Ftalik asit ve esterlerinin izoterm verileri elde edilerek Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanmıştır. Deneysel verilerin bu modellere uyumu tartışılmıştır. Bu çalışma ile ftalik asit ve esterlerinin atık sulardan karbon kumaşı üzerine önemli ölçüde uzaklaştınlabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Adsorpsiyon, karbon kumaşı, atık sular, ftalik asit esterleri Jüri : Prof. Dr. Erol AYRANCI (Danışman) Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Bülent TOPKAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF REMOVAL OF SOME PHTHALIC ACID ESTERS WHICH CAN BE FOUND IN WASTE-WATERS BY ADSORPTION Edip BAYRAM M. S. Thesis, Department of Chemistry Advisor: Prof. Dr. Eroi AYRANCI December 2004, 49 pages In this work the removal of phthalic acid and its esters from aqueous solutions by adsorption at the high spesific surface area carbon-cloth was studied. The adsorption process was followed by in situ UV-spectrophotometric technique in a specially designed adsorption cell. The extent of adsorption was quantified by calculating the amount of adsorbate adsorbed per unit area of the carbon-cloth and the percentage coverage at the carbon-cloth surface. The adsorption process was found to follow a first order kinetics and the rate constants were determined. The effects of degree of ionization of phthalic acid and pH of solution to the adsorption process of phthalic acid were examine. Adsorption isotherm data of phthalic acid and its esters were derived and treated according to Langmuir and Freundlich isoterm models. The fits of experimental data to these models were examined. It is concluded from this study that significant amount of phthalic acid and its esters can be removed from waste-waters by adsorption at the high area carbon cloth. KEY WORDS: Adsorption, carbon-cloth, waste-waters, phthalic acid esters. COMMITTEE: Prof. Dr. Erol AYRANCI (Advisor) Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Bülent TOPKAYA II