Isıya dayanıklı hidrofob-oliofob kaplamalar
Heat-resistant hydrophobic-oleophobic coatings
  1. Tez No: 169872
  2. Yazar: MEHMET UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET ISIYA DAYANIKLI HİDROFOB-OLİOFOB KAPLAMALAR Mehmet UYANIK Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Aralık 2004,83 sayfa Bu çalışmada SİÛ2, SiC, AlaOs gibi farklı seramik tozlar içeren, ısısal ve kimyasal dayanımı olan, hidrofob ve oliofob özellik gösteren teflona alternatif organik bazlı kaplamalar geliştirilmiş ve bu kaplama karışımlarıyla alüminyum yüzeyler spin coating (döndürerek kaplama) yöntemiyle kaplanmıştır. Bu çalışmada organik matriks olarak yüksek ısısal dayanımı olan poliimid yapılar sentezlenmiş ve bu yapıya hidrofob-oliofob özellikler kazandırmak için flor oligomerler, sertlik kazandırmak için farklı boyutta seramik tozlar eklenmiştir. Kaplamalar ısısal olarak sertleştirildikten sonra HaO ve n- hekzadekana karşı temas açılan ölçülmüştür. Yapılan kaplamaların özellikleri FT-IR, TGA (Thermogravimetric Analysis), SEM (Scanning Electron Microscopy) ve elementel analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Bu çalışmada, seramik tozu içeren kaplamaların, seramik tozu içermeyenlere göre aşınma ve çizilme dayanımlarının ve sertliklerinin daha iyi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Florolink D l OH içeren kaplamaların su ve n-hekzadekan ile temas açılarının da yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; ısıya dayanıklı, mekanik dayanımı oldukça iyi olan, hidrofob ve oliofob özellik gösteren kaplamalar sentezlenmiştir. iANAHTAR KELİMELER: Kaplama, hidrofob, oliofob, poliimid, aşınma dayanımı, çizilme dayanımı, seramik tozlan, polimer, temas açısı. JÜRİ : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ(Danışman) Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ Prof. Dr. Suphi KORMALI II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HEAT-RESISTANT HYDROPHOBIC-OLEOPHOBIC COATINGS Mehmet UYANIK M.S. Thesis, Department of Chemistry Advisor: Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ December 2004, 83 pages In this study, thermally and chemically durable, hydrophobic oleophobic coatings, containing different ceramic particles such as SİO2, SiC, AI2O3, which can be alternative instead of teflon were applied on the aluminium substrates with spin coating method. Polyimide polymers, which have high thermal resistivity, were synthesized and fluor oligomers were added to this polymers for obtaining hydrophobic-oleophobic properties. After thermal curing, contact angles of these coatings with H2O and n- hexadecane were measured. Structural properties of these coatings were investigated by FT-IR, TGA, SEM and elemental analysis. It is observed that coatings, including ceramic particles, are more resistant against to scratch and abrasion than coatings which don't include ceramic particles. Also, they are harder than coatings which do not include ceramic particles. And, it seems that coatings, containing Florolink D10H, have high contact angles. It is concluded that coatings, which have hydrophobic-oleophobic and heat- resistant properties, were synthesised. 111KEYWORDS : Coatings, hydrophobic, oleophobic, polyimide, abrasion resistance, scratch resistance, ceramic powders, polymer, contact angle. COMMITEE : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ(Advisor) Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ Prof. Dr. Suphi KORMALI IV