İnşaat sektöründeki iş gücü verimliliğinin proje süresine etkisi ve maliyet analizi
The effect of construction labour productivity on project duration and cost analysis
  1. Tez No: 169877
  2. Yazar: SERDAR ULUBEYLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ İŞGÜCÜ VERİMLİLİĞİNİN PROJE SÜRESİNE ETKİSİ VE MALİYET ANALİZİ Serdar ULUBEYLİ Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ Haziran 2004, 104 Sayfa Üretimde kullanılan girdiler içinde; değişkenliği, zor kontrol edilmesi ve üretim kaynaklarını talebe uygun olarak birleştiren faktör olması nedeniyle en önemlisi olan insan kaynağı, herhangi bir organizasyondaki verimliliğin artırılmasında önemli bir rol üstlenmekte, ve bundan dolayı, günümüzde rekabette üstünlüğün sırrı olarak kabul edilmektedir. Onun etkin ve optimum kullanılması ile, genel anlamda verimlilik artışının sağlayacağı bütün faydalardan yararlanılabilmektedir. Optimum fayda ise ancak, işgücünü etkileyen her türlü faktör için hem sözel hem de sayısal anlamda daha belirgin ve anlaşılabilir kriterlerin yaratılması ile mümkün olabilmektedir. Bu amaçla gerçekleştirilen ve iki kısımdan oluşan çalışmaya gerekli olan verileri elde etmek için, Türkiye genelindeki belli başlı.82 şirkete 16 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve sonuçlar çeşitli istatistiksel metotlar vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, inşaat sektöründeki işgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi, tanımlanması ve ayrıntılı olarak irdelenip anket sonuçları doğrultusunda önerilerde bulunulması amaçlanmış; sonuç olarak, Türk inşaat sektöründe çalışan işgücünün verimliliğine etki eden dört faktör arasında iş görenlerin verimlilikleri üzerinde en büyük etkiye sahip olanı, örgütsel faktörler olarak belirlenmiştir. Daha sonra sırasıyla ekonomik faktörler, işle ilgili fiziksel faktörler ve sosyo-psikolojik faktörler gelmektedir. Yukarıda belirtilen ve dört grup başlığı altoda ayrıntılı bir biçimde üzerinde durulan 37 etmen ele alındığında ise, işgücü verimliliğiüzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu saptanan ilk 10 faktör: şantiye yönetimi, malzemenin aksamadan temin edilmesi, işçi ücretlerinin zamanında ödenmesi, düzenli iş akışı, işçilerin çalışırken denetlenmesi, şantiye düzeni, şantiyedeki iş disiplini, işçilere ödenen ücret miktarı, işçilere uygulamalı mesleki eğitim verilmesi, ve benzer işlerde çalışma şeklinde sıralanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, inşaat üretiminin planlanması ve uygulanması aşamalarında yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulan adam-gün değerlerinin elde edilmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Sonuçta, İnşaat Birim Fiyat Analizleri'nin birçok alanda olduğu gibi işgücü verimliliği çerçevesinde de artık gerçekçi bir çözüm sağlayamadığı belirlenmiş, B.F.A.'nın bu konuda güncelliğini ve geçerliliğini kaybettiği tezi doğrulanmıştır. Ayrıca, firmaların kullandıkları adam-gün değerleri arasında büyük farklılıklar olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın hareket noktasını oluşturan her iki aşama, Türk inşaat sektöründeki işgücü verimliliğinin bugün için hangi seviyede yer aldığım ortaya çıkarmakta, ve bu bağlamda, hem sektör profesyonellerine yardımcı olma, hem de ileride konuyla ilgili yapılacak olan muhtemel akademik çalışmalar için bir basamak niteliği taşıma özelliklerim göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: İnşaat sektörü, işgücü verimliliği, motivasyon, adam-gün, proje süresi, proje maliyeti. JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ Prof. Dr. Fikret TÜRKER Prof. Dr. Orhan YÜKSEL III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF CONSTRUCTION LABOUR PRODUCTIVITY ON PROJECT DURATION AND COST ANALYSIS Serdar ULUBEYLİ M. Sc Thesis, Department of Civil Engineering Adviser: Asst Prof. Dr. Aynur KAZAZ June 2004, 104 Pages Human resource which is regarded as variable, uncontrollable and the most important production input due to its connecting nature all the production inputs appropriate to the demand, has a strategic role in the productivity increase of any organisations, and this makes it superior in the sectoral competition. With the effective and optimum usage of it, all of the advantages supplied by the productivity growth can be obtained. The optimum usage is just possible by establishing clear and understandable criteria including both literary and numerical for the factors affecting labour. In the present study realised with the purposes mentioned above and consisted of two parts, a survey comprising 16 questions was applied to 82 firms in Turkey, and results was evaluated by means of several statistical methods. In the first part of the study, it is aimed that the factors affecting construction labour productivity is determined and defined, and by examining them in detail some suggestions is made according to the survey results. As a conclusion, the most effective factor group among four groups affecting productivity of labour working in the Turkish construction sector was found as organisational factors. Economical factors, physical factors related with the work and socio-psychological factors are the others, respectively. When 37 factors investigated under these four groups are considered, the most effective ten factors about labour productivity are respectively enumerated as: site management, material management, payments on time, systematic work flow or inplanning, supervision, site layout, work discipline in site, wage amount, occupational education and training, and working at similar activities. In the second part, obtaining and evaluation of the man-day values which are intensively needed in the construction planning and application stages, are aimed. Consequently, it was determined that the Construction Unit Price Analyses no longer produce realistic solutions to labour productivity data like many area, and the assertion that the Analyses have lost its own actuality and validity in this subject was confirmed. In addition, it was shown that there are big differences between the man-day values used by firms. Both of these two parts of this study expose today's level of labour productivity in the Turkish construction industry. In this context, the study will help both sector professionals who may meet with productivity based problems in their site, and researches who may make further investigations in the future. KEY WORDS: Construction industry, labour productivity, motivation, man-day, project duration, project cost. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Aynur KAZAZ Prof. Dr. Fikret TÜRKER Prof. Dr. Orhan YÜKSEL iv