Industrial plant construction projects scheduling for elimination and mitigation of delay risks
Gecikme risklerinin ortadan kaldırılması ve azaltılması için endüstriyel tesis inşaat projelerinin süresel iş programlaması
- Tez No: 887706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Endüstriyel tesis inşaat projeleri, projenin bütçesini, tamamlanma süresini ve genel verimliliği etkileme potansiyeline sahip gecikmelere ve anlaşmazlıklara açık karmaşık girişimlerdir. Bu tez, Türkiye'deki bir termik santral projesine ilişkin örnek olay incelemesi yoluyla gecikmeleri analiz etmekte, gecikmelere neden olan olayları incelemekte ve potansiyel riskleri azaltmak ve önlemek için önerilerde bulunmaktadır. Büyük ölçekli ve bütçeli, teknik detay seviyesi yüksek, birçok mühendislik disiplininin bir arada çalıştığı, karmaşıklığın ileri seviyede olduğu ve paydaş sayısının yüksek olduğu, uzun sürede tedarik edilen malzeme ve ekipmanlar içermesi ve iş güvenliği kurallarının yüksek seviyede uygulanması sebebiyle endüstriyel tesis projeleri diğer proje türlerinden ayrışmaktadır. Bu sebeple, bu tezde inşaat projelerinde yaşanan gecikmeler endüstriyel tesis projeleri özelinde incelenmekte ve yaşanabilecek gecikmeleri azaltmaya ve önlemeye yönelik öneriler sunulmaktadır. Endüstriyel tesis projelerinin zamanında ve bütçesi dahilinde tamamlanması son derece önemlidir. Bu projelerde yaşanabilecek gecikmelerin birçok nedeni ve bu gecikmelerin çeşitli etkileri vardır. İnşaat fazının planlanan tarihten geç tamamlanması, tesisin üretime geç başlamasına sebep olmakta ve işverenleri mali olarak zarara uğratabilmektedir. Zaman ve maliyet artışları kaçınılmaz hale gelmektedir. Bir diğer etki ise paydaşlar arasındaki iş ilişkilerinin bozulması ve anlaşmazlıkların çözümü için yasal yollara başvurulmasıdır. Bu durum, projenin kapanış sürecini oldukça uzatacaktır. Literatür taramasıyla endüstriyel tesis inşaat projelerinde gecikmelere neden olan faktörler incelenmiştir. Hangi sorunların hangi konularda yoğunlaştığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Gecikmeye neden olan başlıca faktörler arasında yüksek sayıda dizayn değişiklik talepleri, dizayn dokümanlarının geç teslim edilmesi, doğru sürelerle detaylı olarak hazırlanmış bir iş programı eksikliği, yetersiz proje kontrol ve izleme sistemi, taraflar arasında zayıf iletişim ve koordinasyon bulunmaktadır. Bunların yanı sıra malzeme ve ekipmanların geç teslim edilmesi, nitelikli işgücü eksikliği, şantiye yönetimindeki verimsizlikler ve inşaat projelerinin içsel karmaşıklıkları, şantiye iş güvenliği uygulamalarının yetersiz olması sebebiyle yaşanabilecek olaylar, piyasa koşullarındaki dalgalanmalar ve ödemelerin geciktirilmesi de gecikmelere sebep olan faktörler olarak sıralanabilir. Projelerde yaşanan gecikmelerin nasıl analiz edileceği ile ilgili literatür taraması da yapılmış olup, gecikme analizi teknikleri detaylı olarak incelenmiştir. Literatürde beş farklı analiz yöntemi bulunmaktadır. Bu tezde, analiz yapacak uzman kişinin projeye ait mevcut verilerine uygun gecikme analizi metodu seçimi konusunda bilgiler sunulmaktadır. Tezin desteklenmesi amacıyla, Türkiye'de yer alan bir endüstriyel tesis inşaat projesi örnek vaka olarak alınarak gecikme analizi yapılmıştır. Araştırma, işveren ile yüklenici arasında ihtilaf konusu olan 12 inşaat iş paketini analiz etmektedir. Bu analiz için öncelikle projeye ait dokümanlar toplanmakta ve incelenmektedir. İncelenen bu dokümanlar arasında proje için önemli olan sözleşme, sözleşme içerisindeki işlerin hedef tamamlanma tarihleri, resmi yazışmalar, dizayn projelerinin teslim tarihleri, dizayn değişiklik talepleri, işlerin tamamlanma sertifikaları, faturalar, hakedişler ve metraj tabloları yer almaktadır. Mevcut veriler ile hangi analiz yönteminin uygun olduğu üzerine çalışılmış ve“As-Planned vs. As-Built”yöntemine karar verilmiştir. Analiz için gerekli olan en önemli kısım iş programıdır ve bu projeye ait baseline ve güncel iş programları hazırlanmıştır. Mevcut bilgiler ile gecikme analizi uygulaması yapılmıştır. Gecikme analizi sonucunda 12 ihtilaflı iş paketinde sadece 4 iş paketinde gecikme yaşandığı tespit edilmiştir. Araştırma, bu 4 iş paketi için gecikmeye sebep olan faktörleri sunmaktadır. Analiz sonucunda proje yönetiminde birçok eksikliğin olduğu fark edilmiştir. Bu projede, projelerin zamanında ve bütçesinde tamamlanması hedefine ulaşmayı sağlayan etkili ve gelişmiş planlama ve proje kontrol stratejilerinin uygulanmadığı tespit edilmiştir. Bütçesi ve fiziksel hacmi büyük olan böylesine önemli bir inşaat projesi için hazırlanan ve takip edilen bir iş programının olmadığı dokümanlar incelendikten sonra ortaya konulmuştur. Dokümantasyon sisteminin güçlü olmaması verilerin doğruluğu ve kesinliği konusunda zorluk yaratmıştır. Dizayn dokümanlarının yükleniciye geç teslim edilmesi, proje değişikliklerinin fazla olması, yüklenicinin iş kapsamının artması, farklı yüklenicilerin bir arada çalışması ve iş sıralamasında yaşanan düzensizlikler ile taraflar arasındaki zayıf ve resmi olmayan iletişim şekli projenin gecikmesinde büyük rol oynamıştır. Kapsamlı bir gecikme analizi, bu anlaşmazlıkların temel nedenlerinin belirlenmesini sağlar ve böylece endüstriyel inşaat projeleriyle ilgili spesifik riskleri ve bunların potansiyel sonuçlarını aydınlatır. Vaka analizi çalışması sonucunda endüstriyel tesis inşaat projelerinin başarılı yönetimi için proaktif planlama ve proje kontrol sistemi geliştirilmesinin önemi anlaşılmaktadır. Endüstriyel tesis inşaat projelerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi için inşaat proje yönetimini destekleyen yazılımlarla oluşturulan bir programın hazırlanması ve takip edilmesi şarttır. Endüstriyel inşaat projelerinin karmaşıklığı ve geniş kapsamı nedeniyle, iş programının ayrıntılarının ve spesifikasyonlarının iyi tanımlanması gerekecektir. Bu noktada, hem işveren hem de yüklenici açısından risk azaltıcı bir uygulama olarak, projenin ihale aşamasından itibaren etkin ve geliştirilmiş Proje Planlama ve Raporlama Prosedürlerinin hazırlanması ve uygulanması önerilmektedir. Sözleşme ekinde yer alacak bu prosedürler, projelerdeki anlaşmazlıkları ve riskleri ortadan kaldıracak bilgi ve yöntemleri içermektedir. Bu proje planlama ve kontrol yönetimi stratejisinin uygulanması potansiyel riskleri önleyecektir. İşveren tarafından hazırlanacak planlama ve proje kontrol prosedürleri ihale döneminden proje kapanı dönemine kadar olan tüm süreçleri kapsamalı ve bu prosedürler teklif döneminde yüklenici firmalara iletilmelidir. Firmaların proje planlama sürecine mümkün olduğu kadar erken dahil olması projenin detaylı incelenmesi ve ideal tamamlanma süresinin tespit edilmesi için çok önemlidir. Projenin fazları olarak ihale, sözleşme, proje başlangıcı, proje yürütme, proje izleme ve proje kapanış süreçleri olarak ele alınmıştır. Hazırlanacak bu prosedürler ile iş programı ve raporlamalar ile ilgili tarafların ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri içermeyi hedeflenmelidir. Projenin yol haritası olacak baseline iş programı için paydaşlar detaylı olarak çalışmalıdır. İş kırılım yapısının nasıl olacağı, disiplinlere ait aktiviteler ve ağırlık oranları, kilometretaşlarının belirlenmesi gibi konular prosedürde tariflenmelidir. Aktivitelere yüklenecek kaynaklar ile ilgili bilgiler, aktiviteler ve süreler ilgili limitler hakkında bilgi verilmelidir. İş programı hangi yazılım programı ile hazırlanacağı belirtilmelidir. Tezin öneri bölümünde bu konulara, spesifik örnekler ile birlikte yer verilmiştir. Proje yürütme ve izleme fazlarında ihtiyaç duyulacak raporlama formatları da prosedürler ile birlikte yüklenicilere teslim edilmelidir. Bu raporlar proje ekibindeki herkes için anlaşılabilir ve minimum gereklilikleri içeren bir formatta olmalıdır. İşveren bu konuda ön çalışmalarını yapmış olmalıdır. Raporlar, ilerleme bilgileri, personel sayıları, saha aktivitelerinin durumu gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca iş programının nasıl güncelleneceği konusu da prosedürlere dahil edilmelidir. Proje kontrolünün yapılması için hatalık toplantılar düzenlenmelidir. Proje değişiklik talepleri riskleri azaltmak adına detaylı olarak incelenmeli ve projeye etkileri belirlenmelidir. Vaka çalışmasında incelenen projede yaşanan gecikmelerin temel nedenlerinden biri olan dokümantasyon eksiklikleri, proje yönetimi sürecinin her aşamasında dikkatle ele alınmalıdır. Eksiksiz ve güncel dokümantasyon, gecikme analizlerinin doğruluğunu artırır ve anlaşmazlık durumlarında tarafların haklarının korunmasına yardımcı olur. Bu bağlamda, proje yönetim ekiplerinin güçlü bir dokümantasyon kültürü geliştirmesi ve bu süreci titizlikle yönetmesi önemlidir. Proaktif planlama ve izleme stratejilerinin yanı sıra, proje boyunca sürekli eğitim ve iletişim kanallarının açık tutulması, paydaşlar arasındaki koordinasyonu artırır. Bu, projede meydana gelebilecek sorunların erken teşhis edilmesini ve hızlı çözümler bulunmasını sağlar. Ayrıca, proje başlangıcından itibaren risk yönetimi planlarının oluşturulması, projenin ilerleyen aşamalarında karşılaşılabilecek belirsizliklerin ve olası sorunların minimize edilmesine yardımcı olur. Böylece, hem zaman hem de maliyet açısından daha verimli bir proje yürütülmesi sağlanır. Etkili planlama ve proje kontrolü için gerekli olan bu düzenlemeler sözleşmeye dahil edilerek taraflar için zorunlu hale getirilmelidir. Sözleşmede yer alacak bu maddeler proje süresince uygulanmalıdır. Endüstriyel tesis projelerinde yaşanan gecikmelerin analiz edilmesi ve bu gecikmelerin önlenmesi için gerekli stratejilerin geliştirilmesi, sadece projelerin başarısı için değil, aynı zamanda endüstriyel sektördeki genel verimliliğin artırılması için de kritik öneme sahiptir. Bu tür projelerde, her aşamada titizlikle uygulanması gereken detaylı bir iş programı ve proje kontrol sistemi, potansiyel gecikmelerin ve bütçe aşımlarının önüne geçmek için hayati bir rol oynar. Proje yönetimi yazılımlarının kullanımı, hem işverenler hem de yükleniciler için daha şeffaf ve izlenebilir bir proje süreci sağlar. Bu tez, literatür taramasından ve vaka analizinden elde edilen verilerle bu zorlukları hafifletmeye yönelik bir proje yönetim stratejisi önerisi sunmaktadır. Bu öneriler, projenin başarılı bir şekilde yürütülmesi için kritik olan kilit alanları vurgulamaktadır. Bu prosedürlerin uygulanmasıyla etkin risk yönetimi sağlanacaktır. Proje sırasında dizayn değişikliklerinin yapılması, iş artışları, dizayn dokümanlarının geç teslim edilmesi, iletişim eksikliği vb. gecikmelere neden olabilecek risklerin azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olacaktır. Karmaşıklığı yüksek, büyük ölçekli, teknik detayları yüksek ve paydaşların fazla olduğu endüstriyel tesis inşaat projelerinde her zaman gecikme riski vardır. Gecikmelerin nedenlerinin ve tarafların sorumluluklarının belirlenmesi için ihtiyaç duyulduğunda analiz yapılması gerekmektedir. Bu analizin doğru yapılabilmesi için proje yürütme ve izleme dönemlerinde etkin planlama ve proje kontrol yönetimi uygulanmalıdır. Araştırma bulguları, etkili planlama ve proje kontrol uygulamalarının program gecikmelerini azaltabileceği hipotezini desteklemektedir. Çalışma, proje başarısını artırmak için etkili ve iyileştirilmiş planlama ve proje kontrol stratejilerinin uygulanmasına yönelik pratik öneriler sunmaktadır. Bu öngörülerin amacı, endüstriyel tesis inşaatında proje yönetimi uygulamalarını iyileştirmek ve böylece üstün proje sonuçları elde etmektir. Tez, endüstriyel tesis projelerindeki program gecikmelerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için literatür taramasından elde edilen bulguları vaka çalışması analizinden elde edilen bulgularla birleştirir ve etkili planlama ve proje kontrol yönetimini bu zorlukların üstesinden gelmek için etkili bir strateji olarak sunar. Sonuç olarak, endüstriyel tesis projelerinde gecikmelerin ve anlaşmazlıkların önlenmesi için etkili planlama, güçlü dokümantasyon, sistematik kayıt tutulması ve proaktif iletişim stratejileri hayati öneme sahiptir. Bu tez, bu tür projelerde başarıya ulaşmak için gerekli olan stratejileri ve uygulamaları detaylandırarak, endüstriyel tesis projelerinin daha verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunmaktadır. Proje yönetiminde uygulanacak bu yaklaşımlar, sadece mevcut projelerin başarısını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki projeler için de değerli bir rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrial plant construction projects are complex undertakings prone to delays and disputes that have the potential to impact project budgets, completion times and overall efficiency. This thesis analyzes delays through a case study of a thermal power plant project in Turkey, analyzes the events that led to delays and makes recommendations to mitigate and prevent potential risks. A literature review was conducted for the factors that cause delays in industrial plant construction projects and it was tried to determine which problems are concentrated on which issues. The research analyzes 12 construction work packages that have been the subject of disputes between the employer and the contractor. A comprehensive delay analysis enables the identification of the root causes of these disputes and thus illuminates the specific risks associated with industrial plant construction projects and their potential consequences. As a result of the analysis, it was realized that there were many deficiencies in project management. It was found that effective and advanced planning and project control strategies that lead to the goal of completing projects on time and on budget were not implemented in this project. Developing a proactive planning and project control system is essential for the successful management of industrial construction projects Preparing and following a schedule created with software that supports construction project management is essential part for the successful execution of industrial construction projects. Due to the complexity and wide scope of industrial construction projects, the details and specifications of the schedule will need to be well defined. At this point, as a risk mitigating practice for both the employer and the contractor, it is recommended that effective and developed“Project Planning and Reporting Procedures”are prepared and implemented from the tender phase of the project. These procedures, which will be annexed to the contract, contain information and methods that will eliminate disputes and risks in projects. Implementation of this project planning and project control management strategy will avoid potential risks. This thesis presents a project management strategy recommendation to mitigate these challenges with data from the literature review and case study analysis. These recommendations highlight key areas that are critical for successful project execution. With the implementation of these procedures, effective risk management will be achieved. It will help to reduce and avoid risks that may cause delays such as changes, additional work, late design document submitted, poor communication and coordination, etc. There is always a risk of delay in industrial plant construction projects with high complexity, large scale, high technical details and many stakeholders. Analysis is needed to determine the reasons for delays and the responsibilities of the parties. In order to make this analysis correctly, effective planning and project control management should be implemented during project execution and monitoring periods. The research findings support the hypothesis that effective planning and project control practices can reduce schedule delays. The study provides practical recommendations for the implementation of effective and improved scheduling and project control strategies to enhance project success. The aim of these insights is to improve project management practices in industrial plant construction, thereby achieving superior project outcomes. The thesis combines findings from the literature review with findings from the case study analysis to provide a comprehensive understanding of schedule delays in industrial plant construction projects and presents project planning and control management as an effective strategy to overcome these challenges.