Bal arısı (Apis mellifera L.) ve bombus arısının (Bombus terrestris L.) yonca (medicaga sativa L.) ve ak üçgülün (trifolulium repens L.) tohum verimleri üzerine etkileri
Effects of honey bees (Apis mellifera L.) and bumble bees (Bombus terrestris L.) on seed yields of alfalfa (Medicago sativa L.) and white clover (Trifolium repens L.)
- Tez No: 169878
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET BAL ARISI (Apis meüifera L.) ve BOMBUS ARISININ {Bombus terrestris L.) YONCA (Medicago sativa L.) ve AK ÜÇGÜLÜN (Trifolium repens L.) TOHUM VERİMLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Semiha ÇEÇEN Doktora Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Danışman:Doç. Dr.Fehmi GÜREL Mayıs 2004, 80 Sayfa Araştırmanın amacı iki önemli yem bitkisi olan yonca {Medicago sativa L.) ve ak üçgülün (Trifolium repens L.) tohum üretiminde bal arısı (Apis meüifera L.) ve bombus arısının (Bombus terrestris L.) tozlayıcı olarak etkinliğini belirlemektir. Araştırma Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Yonca ve ak üçgül bitkilerinde bal anlı, bombus anlı, kafes olmayan ve boş kafes uygulamaları tesadüf bloklan deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak bahar ve güz döneminde karşılaştırılmıştır. Kafesler 2 m yüksekliğinde 12 m2 alam kaplayacak şekilde parsellere yerleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; yonca bitkisinin bahar dönemi tohum veriminde en yüksek ortalama değer kafes olmayan uygulamada (6618.9 ± 394.6 g/da) belirlenmiş, bunu sırasıyla bombus anlı (5648.0 ± 426.0 g/da), bal anlı (4919.7 ± 812.0 g/da) ve boş kafes uygulamaları (243.9 ± 73.2 g/da ) izlemiştir (P < 0.05). Güz döneminde ise en yüksek tohum verimi ortalaması bombus anlı uygulamada (2617.2 ± 274.9 g/da) saptanmış, bunu sırasıyla bal anlı (2289.4 ± 240.4 g/da), kafes olmayan (1811.6 ± 60.1 g/da) ve boş kafes“bulunan uygulama (196.1 ± 17.1 g/da) izlemiştir”(PO.05). Ak üçgül bitkisinin bahar dönemi tohum veriminde en yüksek ortalama değer bal anlı uygulamada (4615.6 ± 565.1 g/da) belirlenmiş, bunu sırasıyla bombus anlı (3729.4 ±751.0 g/da), kafes olmayan (2569.4 ± 105.0 g/da) ve boş kafes uygulamaları (136.2 ± 14.4 g/da ) izlemiştir (P < 0.05). Güz döneminde de en yüksek tohum verimi ortalaması bal anlı uygulamada (1489.7 ± 207.7 g/da) saptanmış, bunu sırasıyla bombus anlı (1310.0 ± 257.5 g/da), kafes olmayan (946.4 ± 37.8 g/da) ve boş kafes bulunan uygulama (80.1 ± 23.8 g/da) izlemiştir (P < 0.05). Araştırmada yonca bitkisinde bombus ansı, ak üçgülde de bal ansı başta olmak üzere bombus ansı ve bal ansının tohum üretimini önemli ölçüde arttırdığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bal ansı, bombus ansı, yonca, ak üçgül, polinasyon, tohum verimi JÜRİ: Doç. Dr. Fehmi GÜREL (Danışman) Prof. Dr. Salim MUTAF Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Doç. Dr. Hasan BAYDAR Yrd. Doç. Dr. Soner BALCIOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF HONEY BEES (Apis mellifera L.) and BUMBLE BEES (Bombus terrestris L.) ON SEED YIELDS OF ALFALFA (Medicago sativa L.) and WHITE CLOVER (Trifolium repens L.) Semiha ÇEÇEN Ph.D. in Department of Animal Science Adviser: Assoc. Prof. Dr. Fehmi GÜREL May 2004, 80 Pages The aim of this research is to determine the efficiency of honey bee and bumble bee as pollinators on seed yields of two forages plants namely alfalfa and white clover. The present study was conducted at the experiment field of Batı Akdeniz Research Institute in Antalya. In the study honey bee, bumble bee, open plot (no cage) and empty cage treatments were compared with three replicate“Randomized Complete Block Design”for spring and fall seasons. The cages were placed in the plots based on covering the 12 m2 area with 2m high. The research results showed that the highest seed yield in alfalfa was found at the open plot treatment (6618.9 ± 394.6 g/da) in the spring followed by bumble bee (5648.0 ± 426.0 g/da), honey bee (4919.7 ± 812.0 g/da) and empty cage (243.9 ± 73.2 g/da) (PO.05). Regarding for fall season alfalfa, the highest seed yield was found in the bumble bee treatment (2617.2 ± 274.9 g/da) followed by honey bee (2289.4 ± 240.4 g/da), open plot (1811.6 ± 60.1 g/da) and empty cage (196.1 ±17.1 g/da) (PO.05). The highest seed yield in white clover was obtained from the honey bee (4615.6 ± 565.1 g/da) in the spring followed by bumble bee (3729.4 ± 751.0 g/da), open plot (2569.4 ± 105.0 g/da) and empty cage (136.2 ± 14.4 g/da) (PO.05). Regarding for fall season white clover, the highest seed yield was obtained from the honey bee treatment (1489.7 ± 207.7 g/da) followed by bumble bee (1310.0 ± 257.5 g/da), open plot (946.4 ± 37.8 g/da) and empty cage treatments (80.1 ± 23.8 g/da) (PO.05). It is concluded that bumble bee and honey bee play an important role in the seed yield of alfalfa and white clover. However, the highest seed yield in alfalfa was found with bumble bee treatment while honey bee was the most effective pollinator in the white clover in terms of seed yield. KEYWORDS: Honey bee, bumble bee, alfalfa, white clover, pollination, seed yield COMMITTEE: Assoc.Prof.Dr. Fehmi GÜREL (Advisor) Prof. Dr. Salim MUTAF Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Assoc. Prof. Dr.Hasan BAYDAR Assist. Prof. Dr. Soner BALCIOGLU u