Susam Sokağı adlı televizyon okul öncesi eğitim dizisinin sayma, sayı ve sayısal işlemler bilgisi hedefleri doğrultusunda programı izleyen 48-71 aylık çocukların erişileri üzerine etkisi
- Tez No: 16988
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu araştırmada Susam Sokağı adlı televizyon okulöncesi eğitim dizisinin“sayma, sayı ve sayısal işlemler bilgisi”hedefleri doğrultusundaki etkisinin değerlendirilmesi ve etki üzerinde rol oynayabilecek cinsiyet, yaş, anne eğitim düzeyi, yuva deneyimi ve program izleme davranışı değişkenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla,“etki”, yalnızca ele alınan hedeflere hizmet eden sayı parçacıklarının öğreticiliği ile sınırlandırılmış ve diziyi izleyen çocukların“sayma, sayı ve sayısal işlemler bilgisi”erişilerinde izlemeyen lere göre gözlenen farka bakılarak değerlendirilmiştir. Araştırma olanakları çerçevesinde dizinin ilk otuz- bir programından deney materyali olarak yararlanılmıştır. Bu bölüm, yayın akışındaki sayı parçacıklarının tekrar düzenine bağlı olarak iki aşamaya ayrılmış, denel işlem de bu aşamalara paralel olarak yürütülmüştür. Araştırma deseninin oluşturulmasında Öntest-Sontest Kontrollü Grup Deseninden yararlanılmıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı Ankara ve Adviye Fenik Kreş ve Gündüz Bakımevi 4,5,6 yaş çocuklarından oluşturulan, cinsiyet, yaş, anne eğitim düzeyi ve yuva deneyimine göre eşitlenen iki gruptan ilki deney diğeri kontrol grubu olarak alınmıştır. Araştırma, 60' ı deney 60 ' ı kontrol grubunda olmak üzere 120 çocuk üzerinde 27 Eylül-15Kasım 1989 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna denel işlem süresince Susam Sokağı dizisi izlettirilirken aynı sayıda denekten oluşan kontrol grubu bu işlemin etkisine karşı kontrol altında tutulmuştur. Denel işlemden önce ve denel işlem aşamalarından sonra her iki grupta üç kez ölçüm yapılmış, ölçme işleminde hedef davranışları dayanak alarak geliştirilen bir“Sayı Testi”ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Amaca uygun biçimde geliştirilen bir ölçekle de program izleme davranışına ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırma verileri t-testi ve varyans analizleri yapılarak çözümlenmiş, araştırmanın alt problemlerine göre aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: - Susam Sokağı dizisini izleyen çocukların“sayma, sayı ve sayısal işlemler bilgisi”erişileri ile~diziyi izlemeyen çocukların erişileri arasında anlamlı bir fark gözlenmiştir. - Diziyi izleyen çocuklarla izlemeyen çocukların toplam erişi puanları arasında gözlenen bu farkın cinsi yet, yaş, anne eğitim düzeyi ve yuva deneyiminden etkilenmediği bulunmuştur. Susam Sokağı dizisini izleyen çocukların“sayma, sayı ve sayısal işlemler bilgisi”toplam erişileri üzerinde görsel dikkat bağlamında sınırlanan program izleme davranışının anlamlı bir fark yaratmadığı görülmüştür.Bu bulgulara dayanılarak Susam sokağı dizisinin okulöncesi dönem çocukları (4,5,6 yaş) üzerinde ele alınan hedef alanında etkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Buradan hareketle televizyon okulöncesi eğitim programları için bazı önerilerde bulunulmasına çalışılmıştır. iii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the effect of the Turkish Co-production of the“Sesame Street”(Su sam Sokağı) in the areas of counting, numbers and nume rical operations. The study also aims at finding out how the achievement gains were affected by the sex, age, mot her's education, school experience and the viewing beha vior. For this purpose, the“effect”was limited only to the effect of the number segments' in program and the ef fect was evaluated by comparison the educational gains of viewers with those of children in a non-viewing control group. Because of the research availabilities, the first 31 programs of the series were used as experimental material. In connection with the repetition of number segments, this period was divided into two stages and the treatment was carried out according to these stages. In this study, a Pretest-Posttest Control Group Design was used. The two groups were matched on the basis of sex, age, mother's education and school experience. The first group was assigned to the experimental group and the other to the control group. This research was carried out 120 children between 27 September and 15 November 1989. The experimental group viewed“Susam Sokağı”, and the control group didn't.Before the experimental period and at the end of the first and second stage, each of the two groups was given a test (called number test) of 74 items. It was a be havioral objectives referenced test. The data on with viewing behavior was collected by means of observers judgements. The data were analyzed using t-test, one-way and two-way ANOVA and repeated measures analysis of variance in order to find out the answers to the sub-problems in this research. The findings of the study can be sum marized as follows: -A significant difference was observed between the gain scores of the viewing group and the gain scores of the non-viewing group. -The difference between the gain scores of the view ing group and those of the non-viewing group was not af fected by sex, age, mother's education and the school experience, -Viewing behavior that was defined in the context of visual attention had no effect on the viewing group's gain scores. The findings have shown that the“Sesame Street”had an impact on the 4,5,6 year-old pre-school children in the objective areas of counting, numbers and numerical operations. The result of the present study has some im plications for educational TV programs for children and further research.