Eksik köklü-ortak seçenekli-ortak köklü madde türlerinin madde ve test istatistiklerine etkisi
  1. Tez No: 16989
  2. Yazar: ADNAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırma eksik köklü, ortak köklü ve ortak seçenekli çoktan seçmeli test mad delerinin güçlük, ayıncılık gücü ve güvenirlik indekslerinin karşılaştırılarak madde ve test istatistiklerine etkisini belirlemeye yöneliktir. Eksik köklü madde tiplerinden oluşturulan Form I, ortak seçenekli madde tiplerin den oluşturulan Form II, ve ortak köklü madde tiplerinden oluşturulan Form İÜ Ankara Liselerinden random olarak seçilen Atatürk Lisesi, Kurtuluş Lisesi ve Cumhuriyet Lise sinde 132 öğrenciye uygulanmıştır. Eksik köklü, ortak seçenekli ve ortak köklü madde tiplerinden oluşturulan testlerin madde güçlük indeksleri, madde ayıncılık güçleri ve madde güvenirlikleri medyan testi ile; test güvenirlikleri ise iki korelasyon katsayısı arasındaki farkı test eden z istatistiği ile kontrol edilmiştir. Elde edilen verilere göre eksik köklü madde tipleri ile ortak seçenekli madde tip leri arasında, eksik köklü madde tipleri ile ortak köklü madde tipleri arasında ve ortak seçenekli madde tipleri ile ortak köklü madde tipleri arasında, madde güçlük indeksleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Aynı şekilde elde edilen bilgilere göre, eksik köklü madde tipleri ile ortak seçe nekli madde tipleri arasında, madde ayıncılık gücü indeksleri bakımından, ortak seçe nekli madde tipleri lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Eksik köklü madde tipleri ile ortak köklü madde tipleri arasında, madde ayıncılık gücü indeksleri bakımından an lamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Ortak köklü madde tipleri ile ortak seçenekli madde tipleri arasında madde ayın cılık gücü indeksleri bakımından anlamlı bir fark olmadığı ifade edilebilir. Eksik köklü madde tipleri ile ortak seçenekli madde tipleri arasında madde güve- iiinirlik indeksleri bakımından ortak seçenekli madde tipleri lehine anlamlı bir fark bulun duğu görülmüştür. Eksik köklü madde tipleri ile ortak köklü madde tipleri arasında madde güvenirlik indeksleri bakımından eksik köklü madde tipleri lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ortak köklü madde tipleri ile ortak seçenekli madde tipleri arasında madde güvenirlik indeksleri bakımından anlamlı bir fark olmadığı bulunmuş tur. Eksik köklü maddelerden oluşmuş test ile ortak seçenekli maddelerden oluşmuş test arasında test güvenirliği bakımından eksik köklü lehine anlamlı bir fark bulunduğu saptanniıştır. Eksik köklü maddelerden oluşturulmuş test ile ortak köklü maddelerden oluşturul muş test arasında test güvenirliği bakımından anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ortak seçenekli maddelerden oluşmuş test ile ortak köklü maddelerden oluşmuş test arasında test güvenirliği bakımından anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Eksik köklü, ortak seçenekli ve ortak köklü çoktan seçmeli test maddelerinin özel likleri ile istatistiksel yapılan arasındaki farkları ve ilişkileri tam olarak ortaya koymak için başka araştırmalara da ihtiyaç vardır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, three types of multiple choice tests which were lacking root multiple - choice tests, common root tests and common choice tests have been compared to their item difficulties, item discriminination powers and item reliability indexes. These three forms of the tests were developed by the researcher. Form I included only lacking root items, Form II had common root items and the Form III consisted of only common choice items. These three forms of tests were administrated to 136 students at Atatürk High School, Kurtuluş High School and Cumhuriyet High School in Ankara. The high schools were selected randomly among High schools of Ankara. The data were analyzed by using median and“z”tests. The results showed no significant difference between lacking root items and common choice items about item difficulty indexes. It was found out that there was no significant difference between lacking root items and common root items, and also between common choice items and common root items. On the other hand, common choice items had higher item discrimination power than the lacking root items. There was no significant difference between lacking root item and common choice items in terms of discrimination power indexes. And the similar results were found between common root items and common choice items. When the above mentioned three forms of tests were compared in terms of reliability indexes, it has been seen that lacking root items had higher item reliability level than the common root items. Similarly same significant differences were found between lacking root items and common root items. At the same way, no significant differences were found between common root item types and common choice itemtypes about item reliability indexes. When the two tests lacking root items and common choice items used and compared with including common choice items it has been seen that the test consisted of lacking root items had higher score. than the common item tests about reability of the tests. And also no significant difference was found between tests included lacking root items and the test consisted only common root items. At the same way, no significant differences were found between including common choice items and common root items about total test reability. It has been observed that, there is a need for finding out the differences and correspondences between the instructures of three forms and features of test items mentioned above. VI