Sürekli sistemde keçiboynuzu ekstraksiyonu üzerine araştırma
An investigation on continue system carob extraction
  1. Tez No: 169887
  2. Yazar: İRFAN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET SÜREKLİ SİSTEMDE KEÇİBOYNUZU EKSTRAKSİYONU ÜZERİNE ARAŞTIRMA İrfan TURHAN Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Ocak 2005, 63 Sayfa Bu çalışmada keçiboynuzu meyvesinin ekstraksiyon koşullan optimize edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ülkemizin Akdeniz kıyı şeridinde yetişen aşılı keçiboynuzu meyvelerinin çekirdeği çıkarıldıktan sonra elde edilen keçiboynuzu kırması materyal olarak kullanılmıştır. Ekstraksiyonda hammadde miktarı ve çözücü debisi sabit tutulmuş; ancak çözücü sıcaklığı değişken olarak kullanılmıştır. İşletme ölçeğinde kontinü ekstraksiyon dışmda laboratuvar ölçeğinde 20°, 50° ve 85°C de ekstraksiyon denemeleri gerçekleştirilmiş; ekstraksiyonda çözünür kuru madde artışı, fenolik bileşik dituzyonu ve 5-HMF (5-Mdroksimetil-furrural) oluşumu sıcaklık ve süreye bağlı olarak saptanmış ve matematiksel olarak modellenmiştir. Bunun yanında pH değeri, titrasyon asitliği, ham lif miktarı ve toplam azotlu madde miktarı analizleri yapılmıştır. Ayrıca ekstraksiyon işleminde kullanılan elektrik ve yakıt miktarına bağlı olarak harcanan enerji hesaplanmıştır. Analiz sonuçlan istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Keçiboynuzu, ekstraksiyon, difüzyon, fenolik madde, 5-HMF JÜRİ : Prof. Dr. Muharrem CERTEL Doç. Dr. Ahmet KÜRKLÜ Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARHAN (Danışman)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON CONTINUE SYSTEM CAROB EXTRACTION İrfan TURHAN M. Sc. Thesis in Food Engineering January 2005, 63 pages In this study, optimization of extraction conditions of carob fruit was investigated. Cultivated carob fruits grown in mediterranean coast in Turkey were used as raw materilals after removing the seeds. Amounts of raw material and solvent flow were stable but solvent temperatures were used as variable factors. In addition to continued extraction, laboratory scale extraction experiments were performed at 20°C, 50°C and 85°C soluble dry matter increase, diffusion of phenolic compounds and formation of 5-HMF (5-Hydroxymemyl-furfural) were defined and modelled mathematically depending on extraction temperatures and time. Furthermore, pH, titratable acidity, crude fiber and amount of total nitrojen were determined. In addition, energy consumptions were determined depending on electricity and fuel uses during the extraction processes. The data were then evaluated statistically. KEWORDS: Carob bean, extraction, diffusion, phenolic compounds, 5-HMF COMMITEE: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Assoc. Prof. Dr. Ahmet KÜRKLÜ AsstProf. Dr. Mustafa KARHAN (Adviser) u