Yabancı kökenli bazı klemantin mandarinlerinin bitkisel ve pomolojik özellikleri ve ülkemiz koşullarında yetiştirilme olanakları
- Tez No: 169893
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZ Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada, Korsika'dan getirilen turunç üzerine aşılı, 6 x 6 m aralıklarla dikilmiş, 4 yaşlı, 31 farklı Klemantin klonu ile Sidi-Aissia klonumın meyve verimi ile, pomolojik ve morfolojik özelikleri araştırılmış ve elde edilen sonuçlar Sidi-Aissia klonuyla karşılaştırılmıştır. İncelenen klonlar arasında Sidi-Aissia, SRA-63, 89, 90, 80 ve 73 klonlarının meyve verimi yüksek, meyvelerinin orta çekirdekli, iri ve çekici görünümlü, erkenci, yüksek usare ve kuru maddeye sahip oldukları bulunmuş ve bölgemize önerebileceğimiz klonları oluşturmuşlardır. Ancak, ağaçların genç olmaları nedeniyle bu konuda daha sonraki yıllarda yapılacak araştırmalar kesin sonuç ve önerilerin elde edilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
- V - ABSTRACT This study was carried out at the department of Horticulture Faculty of Agriculture, University Çukurova. The yield, pomological and morphological characteristics of 51 different Clementine clones, 4 years old, planted in 6 x 6 m distance and budded on sour orange and Sidi- Aissia clones have been investigated and compared with each other. From the clones studied, Sidi-Aissia, SRA-63, 89,. 90, 80 and 75 clones were found high yielding medium seedy, good sized attractive, early ripened with high juice content and total soluble solids. These clones are the ones that can be suggested for the region. However, the trees are yet so young, so with the experiments that will be performed in future, the results and suggestions can be made more precise.