Sakız x ivesi melezi birinci generasyon (F1) ve saf ivesi kuzularda gelişme, yaşama gücü, besi gücü ve karkas kalitesinin belirlenmesi üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 169892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GÜNEY, PROF. DR. ERDOĞAN PEKEL, PROF. DR. LÜTFİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada Sakız x İvesi (Fi) kuzuların Gelişme ve Yaşama Gücü yönünden performansları karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Ayrıca 6 aylık iken besiye alınan aynı genotipli tokluların besi gücü ve karkas kaliteleri belirlenmiştir. İvesi ve Sakız x İvesi (Fi) kuzularında sırası ile doğum ağırlığı 4.92 + 0.173 kg; 4.62 + 0.147 kg, 2 aylık ağırlık 15.86 + 0.771 kg} 16.33 + 0.657 kg, 3 aylık alırlık 20.65 + 0.888 kg; 21.46 + 0.757 kg, 6 aylık ağırlık 32.68 + 1.023 kg; 32.65 + 0.873 kg ve 9 aylık ağırlık 38.98 + 1.307 kg; 41.42i 1.114 kg olarak bulunmuştur. İvesi ve Sakız x İvesi (Fi) tek-erkek tokluların da kemik oranı sırasıyla % 14,62 ve % 15.31, kas oranı % 42.38 ve % 43.78, üst yağ oranı % 14.88 ve % 16.04, kas arası yağ oranı % 7.77 ve % 8.23, kayıplar ise % 2.03 ve % 3.73 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Ö!W this research, the growth and the survival rate performance of Awaasi and Fx (Chois x Awassi) lambs were estimated. The After six months the carcass quality and the fattening performance of the single born male lambs of Awassi and Fx (Chois x Awassi) type were found. According to the age, the average daily gain of Awassi and Fx (Chois x Awassi) lambs has been estimated as follow: at birth 4.92 + 0.173 kg; 4.62 + 0.147 kg; in two months' period 15.86 + 0.771 kg} 16.33 + 0.657 kg, in three months' period 20.65 + 0.888 kg; 21.46 + 0.757 kg, in six months' period 32.68 + 1.023 kg; 32.65. 0.873 kg, in nine months' period 38. 9B + 1.307 kgj 41.42 + 1.114 kg. According to carcasses evaluation; total bone percentage in the cold carcass" were found be 14.62 % and 15.31 %, total subcu taneous fat were 14.88 % and 16.04 %, intermuscular fat were 7.77 % and 8.23 %, the single born male lambs Awassi and Fx (Chois x Awassi) ram lambs respectively.