Toprak ve su örneklerinde nitrat tayin yöntemlerinin kıyaslanması
- Tez No: 169897
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
III ÖZ Toprak verimliliği ve bitki beslenmesi yönlerinde azotun nitrat formunun önemi çok büyüktür. Toprak ve su örnerlerinde nitrat tayininin daha seri, doğru ve duyarlı bir biçimde analizi için en uygun yöntemi saptamak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışma, 4-8 toprak ve 4-0 su örnekleri üze¬ rinde 3 paralelli olarak Kjeldahl destilasyon ve spektiroskopik yöntemler ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ?, Soil nitrate is one of the most important compo unds in soil fertility and plant nutrition. This work was conducted to compare Kgeldahl distillation and spectropho- tometric nitrate determination methods on the basis of sen sitivity, accuracy and speediness. On the course of this investigation 4-8- soil extracts and 4-0 water samples were utilized.