Atık sulardaki pestisit ve organokalay bileşiklerinin karbon kumaşı üzerine adsorpsiyon yolu ile uzaklaştırılmasının incelenmesi
Investigation of the removal of pesticides and organotin compounds from waste water by adsorption onto carbon cloth
- Tez No: 169896
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL AYRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET ATIK SULARDAKİ PESTİSİT VE ORGANOKALAY BİLEŞİKLERİNİN KARBON KUMAŞI ÜZERİNE ADSORPSİYON YOLU İLE UZAKLAŞTIRILMASININ İNCELENMESİ Numan HODA Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erol AYRANCI Aralık 2004, 77 Sayfa Bu çalışmada sulu çözeltilerden atrazin, 2,4-D, metribuzin, bromasil, bentazon, propanil, ametrin, dinoseb, diuron ile terbütrin pestisitlerinirı ve difenilkalaydiklorür ile fenilkalaytriklorür organokalay bileşMerinin yüksek özgül yüzeyli karbon kumaşı üzerine adsopsiyon yoluyla uzaklaştırılması çalışılmıştır. Özel yapılmış bir adsorpsiyon düzeneği ile adsorpsiyon işlemi UV spektrofotometrik yolla anında takip edilmiştir. Her bir pestisitin ve organokalay bileşiğinin spektrofotometrik verileri ayrı bir deneyle belirlenmiştir. Adsorpsiyonun boyutu karbon kumaşının birim alanına adsorplanan adsorbat miktarı ve karbon kumaşının yüzde kaplanmış alanının hesaplanmasıyla belirlenmiştir. Pestisitler için adsorpsiyonun 1. derece kinetiği takip ettiği bulunarak hız sabitleri saptanmıştır. Bromasil ile metribuzinin ve bentazon ile propanilin yarışmalı adsorpsiyonlan bu ikililerin eşmolar kanşımlarındaki derişimlerinin iki ayrı dalga boyundaki absorbanslannm ölçülmesiyle takip edilmiştir. Çalışılan oraganokalay bileşMerinin de pestisitler gibi karbon kumaşı üzerine adsorpsiyon miktarları ve 1. dereceden kinetikleri incelenmiştir. Pestisitlerin bazılarının izoterm verileri elde edilerek karbon kumaşının bu pestisitlere karşı adsorpsiyon kapasiteleri Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri uygulanarak bulunmuş ve aynı zamanda deneysel izoterm verilerinin bu modellere uyumu araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda çalışılan pestisitlerin önemli ölçüde ve organokalay bileşiklerinin ise kısmen atık sulardan karbon kumaşı üzerine adsorplanarak uzaklaştırılabileceği bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER : Pestisitler, Adsorpsiyon, Karbon Kumaşı, Atık Su Muamelesi, Organokalay Bileşikleri JÜRİ: Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Prof. Dr. A. Güleren ALSANCAK Prof. Dr. Suphi KORMALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE REMOVAL OF PESTICIDES AND ORGANOTIN COMPOUNDS FROM WASTE-WATER BY ADSORPTION ONTO CARBON- CLOTH Numan HODA Ph.D. in Chemistry Adviser: Prof. Dr. Erol AYRANCI December 2004, 77 pages In this thesis the removal of pesticides atrazine, 2,4-D, metribuzin, bromacil, bentazon, propanil, ametryn, aldicarb, dinoseb, diuron and terbutryn and organotin compounds diphenyltindichloride and phenyltintrichloride from aqueous solutions was studied by adsorption at the high area carbon-cloth. The adsorption process was followed by in situ UV-spectrophotometric technique in a specially designed adsorption cell. Spectroscopic data of the pesticides and organotins were determined in separate experiments. The extent of adsorption was quantified by calculating the amount of adsorbate adsorbed per unit area of the carbon-cloth and the percentage coverage at the carbon-cloth surface. The adsorption process was found to follow a first-order kinetics and the rate constants were determined. The competitive adsorption of pesticides was also examined by carrying out the adsorption process from solutions of equimolar mixtures of bromacil-metribuzin and bentazon-propanil. Adsorption isotherms were derived at 25 °C on the basis of batch analysis. Isotherm data were treated according to Langmuir and Freundlich isoterms. The fits of experimental data to these equations were examined. As a result of this study, it was revealed that the pesticides, to a great extent, and organotins, to a certain extent, can be removed from waste waters by adsorption at the high-area carbon cloth. IllKEY WORDS: Pesticides, adsorption, carbon-cloth, waste-water treatment, organotin compounds COMMITTEE: Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Prof. Dr. A. Güleren ALSANCAK Prof. Dr. Suphi KORMALI IV