Afşin-Elbistan Termik Santralinin yaban hayatı ve bazı çevresel faktörler üzerine etkisi
The effects of Afşin-Elbistan Power Plant on wildlife and some environmental factors
- Tez No: 169910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
2002-2004 yılları arasında yaptığımız çalışmada Afşin-Elbistan Termik Santralinin yaban hayatı, çevre topraklan ve çevredeki bitkiler üzerinde yapmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Bu amaçla bitki ve toprak örnekleri, hakim rüzgar ve hakim rüzgarın ters yönünden santrale 500, 1000, 2000, 4000, 8000 ve 12000 metre mesafelerden alınmıştır. Araştırma yöresinde aldığımız toprak ve bitki örneklerinde kükürt analizi yapılmıştır. Kükürt tespitinde türbimetrik yöntem uygulanmıştır. Araştırma sonucunda hakim rüzgar yönünde alınan toprak ve bitki örneklerinde kükürt değerlerinin özellikle santrale yakın mesafelerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of Afşin-Elbistan Power Plant on wildlife, surrounding soils and plants were investigated between 2002 and 2004. For this reason, plant and soil samples were taken 500, 1000, 2000, 4000, 8000 and 12000 m. away from the plant in dominant wind direction and opposite to the wind direction. Sulphur analysis was done using turbimetric method. The results showed that the amount of sulphur was higher in the soil and plant samples collected from near the plant in the dominant wind direction.