Sol-jel yöntemi ile mat cam üretimi
Production of frosted glass with sol-gel method
- Tez No: 169909
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET SOL-JEL YÖNTEMİ İLE MAT CAM ÜRETİMİ Nadir KİRAZ Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Bu çalışmada düz camlar kaplama yöntemi kullanılarak mat cam haline dönüştürülmüştür. Bu amaçla temeli anorganik kondenzasyona dayanan sol-jel yöntemi seçilmiştir. Başlangıç maddesi olarak organik modifiye edilmiş bir silan olan metiltrietoksisilan (MTEOS) ve tetraetoksisilan (TEOS) kullanılmıştır. Oluşturulan anorganik polimerik ağı güçlendirmek ve matlık kazandırmak için stabilize SİO2 partikülleri kullanılmıştır. Ayrıca oluşturulan kaplamanın matlık etkisini artırmak için bir matlaştırma ajanından yararlanılmıştır. Yapılan tüm kaplamalar 25 °C ve 200 °C'deki cam yüzeylerine uygulanarak, ısısal ve İR lambaları ile sertleştirilmiştir. Cam yüzeyine uygulanan kaplamaların yüzey sertliği, matlık derecesi, yüzey pürüzlülüğü, çizilmeye karşı dayanıklılığı ve yüzeye tutunma özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak geleneksel yöntemlerden gelen uygulama zorluğu, kaba yüzey pürüzlülüğü ve çevre kirliliği gibi dezavantajlar ortadan kaldırılarak aşınma dayanımı yüksek, çizilmeye karşı dayanıklı, satenimsi dokunuş hissi veren mat canım kolay ve ucuz bir yöntemle elde edilebileceği gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sol-jel, Kaplama, Mat cam, TEOS, MTEOS, Matlaştırma ajanı JÜRİ : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Yrd. Doç. Dr. Birsen BÜYÜKTAŞ Prof. Dr. Suphi KORMALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF FROSTED GLASS WITH SOL-GEL METHOD Nadir KİRAZ M.S. Thesis, Departmant of Chemistry Advisor: Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ In this study, float glass substrates were transformed into frosted glasses by using coating technique. For this aim, sol-gel method, which based upon inorganic polymerization reactions, was choosen. As a precursors tetraethoxysilane (TEOS) and organically modified silane (MTEOS) were used. For the strengthening inorganic polymer network and for obtain matting effect, stabilized SİO2 particles were used. Additionally for the improvement matting effect of the coating, a matting agent was used. All coatings were applied on to the both glass surfaces, which were 25 C and 200 °C, and cured with IR lambs and thermal method. Surface hardness, abrasion resistance, haze properties, roughness, resistance against to scratch and adhesion of coatings on to the glass surfacess, were investigated. As a conclusion, disadvantages, which like enviromental pollution, coarse roughness and application difficulties were eliminated. Also coatings having high abrasion resistance, good touch feeling and scratch resistance, were produced by cheaper and easier method. KEYWORDS: Sol-gel, coating, frosted glass, TEOS, MTEOS, Matting agent COMMITTEE : Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Yrd. Doç. Dr. Birsen BÜYÜKTAŞ Prof. Dr. Suphi KORMALI 11