Evsel atık suların arıtılmasında arıtma verimi-enerji ilişkisinin incelenmesi
Investigation of treatment efficiency-energy relation at domestic waste water treatment plants
- Tez No: 169945
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz YÜKSEK LİSANS EVSEL ATIKSULARIN ARITILMASINDA ARITMA VERİMİ - ENERJİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ Himmet Erkin AZMAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ Danışman : Prof.Dr. Ahmet YÜCEER Yıl : 2005, Sayfa : 87 Jüri : Prof.Dr. Ahmet YÜCEER Doç. Dr. İlyas DEHRİ Doç. Dr. Mesut BAŞIBÜYÜK Bu çalışmada, çalışan bir evsel atıksu arıtma tesisinde tesisin giriş ve çıkışlarındaki dizayn ve işletme parametrelerine bakılarak karşılaştırmalar ve sistemin ekonomik analizi yapılmıştır. Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nde tesisinin giriş ve çıkış KOI, BOI5, AKM değerleri ve enerji sarfiyatı bir aylık süreyle alınmış, bu veriler ışığında tesisin KOI- Enerji, BOI5 - Enerji, AKM - Enerji ilişkileri incelenmiştir. Tesiste % 93 AKM, % 90 KOI, %95 BOI5 gideriminin sağlandığı gözlenmiştir. Buna göre yapılan hesaplarda, tesiste giderilen yük arttıkça birim enerji tüketiminin azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyetleri, Tasarım Parametreleri, Performans Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. THESIS INVESTIGATION OF TREATMENT EFFICIENCY-ENERGY RELATION AT DOMESTIC WASTEWATER TREATMENT PLANTS Himmet Erkin AZMAN DEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES ÇUKUROVA UNIVERSITY Supervisor : Prof.Dr. Ahmet YÜCEER Year : 2005, Page : 87 Jury : Prof. Dr. Ahmet YÜCEER Asc. Prof. Dr. îlyas DEHRÎ Asc. Prof. Dr. Mesut BAŞIBÜYÜK In this study, a comparison between design and actual operation values of influent and effluent water quality parameters and economical system analysis of a working full-scale wastewater treatment plant was made. COD, BOD5 and TSS values in the raw wastewater and effluent along with unit based energy consumption of Ankara Central Wastewater Treatment Plant were observed. According to this data COD-Energy Consumption, BODs-Energy Consumption and TSS-Energy Consumption relations were set. 93% TSS, 90% COD and 95% BOD5 removal efficiencies were observed during the observation period. According the calculated energy consumption per pollutant removed values, from the observed parameters, show a regular decrease. Keywords : Cost of wastewater treatment plant; Design parameters; Performance analysis II