Türkiye'deki yerli sığır ırklarının mikrosatellit DNA markırlarla genetik karakterizasyonu
The genetic characterization of Turkish native cattle breeds using micrisatellite DNA markers
- Tez No: 169975
- Danışmanlar: PROF.DR. NUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
oz DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DEKİ YERLİ SIĞIR IRKLARININ MİKROSATELLİT DNA MARKTRLARLA GENETİK KARAKTERİZASYONU Adem ALTINALAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Numan ÖZCAN Yıl : 2005, Sayfa: 175 Jüri :Prof Dr. Numan ÖZCAN Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK Prof. Dr. Mehmet TOPAKTAŞ Prof. Dr. Yüksel BEK Prof. Dr. Zeynel CEBECİ Bu çalışmanın amacı, sığıra özel 26 adet mikrosatellit markın kullanarak, dört Türk yerli sığır ırkı ve bir kültür sığır ırkı arasındaki genetik ilişkileri kurmak ve sahip oldukları genetik varyasyonu ortaya koymaktır. Bu nedenle Yerli Kara (YK), Boz Irk (BI), Güney Sarı-Kırmızısı Kilis (GSK) ve Doğu Anadolu Kırmızısı (DAK) yerli sığırlar ile kültür sığır ırkı Siyah Alaca (SA) (kontrol) popülasyonlarından toplam 113 farklı DNA örneği popülasyon içi ve popülasyonlar arası genetik çeşitlilik indekslerini tahmin etmek üzere genotiplendirilmiştir. Ortalama allel sayılan YK'da 12.12, Bl'ta 13.27, GSK'da 11.65, DAK'ta 12.77 ve SA'da 11.04 olarak belirlenmiştir. Tüm lokuslar ve popülasyonlar için gözlenen ortalama heterozigotluk ile genetik çeşitlilik düzeyleri, sırasıyla 0,45(±0,26) ve 0,87(±0,059) olarak hesaplanmıştır. Ortalama akrabalı yetiştirme katsayısı (Fıs) ve standart hatası da Jackknife işlemi ile 0,497(±0,046) olarak belirlenmiştir. Mikrosatellit lokusları için Hardy- Weinberg dengesinden sapma heteroj enliği, ne lokuslar içi popülasyonlar arası, ne de popülasyon içi lokuslar arası bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE GENETIC CHARACTERIZATION OF TURKISH NATIVE CATTLE BREEDS USING MICRISATELLITE DNA MARKERS Adem ALTINALAN DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Supervisor : Prof. Dr. Numan ÖZCAN Year : 2005, Pages: 175 Jury : Prof. Dr. Numan ÖZCAN Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK Prof. Dr. Mehmet TOPAKTAŞ Prof. Dr. Yüksel BEK Prof. Dr. Zeynel CEBECİ The aim of the present study was to assess the genetic variation and establish the relationship among the four Turkish indigenous cattle breeds and one exotic breed using 26 bovine-specific microsatellite markers. A total 113 unrelated DNA samples from Anatolian Black (ABİ), Turkish Grey (TGy), South Anatolian Red Kilis (SARKi), East Anatolian Red (EAR) and Holstein (His) (control) breeds of cattle were genotyped to estimate within and between breed genetic diversity indices. The estimated mean allelic diversity was 12.12, 13.27, 11.65, 12.77, and 11.04 in ABİ, TGy, SARKi, EAR and His respectively. The average observed heterozygosity and gene diversity over all loci was 0,45(±0,26) and 0,87(±0,059) respectively. The average of inbreeding coefficient (Fıs) was also 0,497 Jackknifing over all loci. Heterogeneity of deviations from Hardy- Weinberg equilibrium for the microsatellites showed no differences for among loci within population as compared with among population within loci.