Herbisit uygulamalarında kullanılan düşük sürüklenme potansiyelli memelerin püskürtme tekniği ve biyolojik etkinlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of spray application performances and biological efficiency of low drift nozzles in herbicide application
- Tez No: 169976
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz DOKTORA TEZİ HERBİSİT UYGULAMALARINDA KULLANILAN DÜŞÜK SÜRÜKLENME POTANSİYELLİ MEMELERİN PÜSKÜRTME TEKNİĞİ VE BİYOLOJİK ETKİNLİK AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Alper SOYSAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Ali BAYAT Yıl: 2005 Sayfa: 102 Jüri : Prof.Dr. Ergin DURSUN Prof.Dr. Nezihi UYGUR Yrd.Doç.Dr. A. Musa BOZDOĞAN Yrd.Doç.Dr. Sait M. SAY Herhangi bir ilaçlama yöntemindeki sürüklenme potansiyeli; damla büyüklüğüne, pülverizatörün işletme parametrelerine, hava koşullarına ve ilacın formülasyon özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Bu faktörlerden en önemli olanı damla çapı ölçüleridir. Püskürtme paterni içerisindeki sürüklenmeye neden olan küçük çaplı damlaların sayısı ve hacmi, püskürtmenin sürüklenme potansiyelini göstermektedir. Son yıllarda pülverizasyon içerisindeki küçük çaplı damlaların oranını azaltmak için meme teknolojisinde bazı önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu çalışmada yeni geliştirilmiş DG (Drift Guard), TT (Turbo Teejet), Al (Air İndiction) ve çift akışkanlı AJ (Air-jet) memeler ile standart yelpaze huzmeli (XR) memeler karşılaştırmıştır. Denemelerde her meme tipinin üç farklı ucu (110015, 1 1002, 11004) kullanılmıştır. Araştırmada karşılaştırma kriterleri olarak; her bir memenin damla karakteristikleri, damla sıklığı (adet/cm2), damla kaplama oranlan, sürüklenme potansiyeli ve yabancı ot kontrol etkinliği değerleri belirlenmiştir. Memelere ait damla püskürtme karakteristiklerinin saptanmasında suya duyarlı kartlar kullanılmıştır. Suya duyarlı kartlar üzerindeki damla lekeleri, bir görüntü işleme programı (Image Tool) ile çözümlenmiştir. Püskürtme sırasında oluşan damla sürüklenme potansiyelini belirlemek için memeler bir rüzgar tüneli içerisinde işletilmiştir. Seçilen memeler farklı rüzgar hızlarında (1.5. 2.5, 3.5 m/s) ve işletme basıncında (2, 3, 4 bar) çalıştırılarak sürüklenme potansiyelleri saptanmıştır. Ayrıca her bir meme ile sağlanan yabancı ot kontrol düzeyini saptamak için gerçek ilaç kullanılarak tarla denemeleri yapılmıştır. Yeni geliştirilmiş memelerin standart yelpaze huzmeli memelere göre daha düşük sürüklenme potansiyelli damlalar ürettiği saptanmıştır. Artan işletme basıncı ile (2-4 bar) XR memede sürüklenme riski içeren damlaların oranı (% hacim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS EVALUATION OF SPRAY APPLICATION PERFORMANCES AND BIOLOGICAL EFFICIENCY OF LOW DRIFT NOZZLES IN HERBICIDE APPLICATION AJper SOYSAL DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Ali BAYAT Year : 2005, Pages : 102 Jury : Prof.Dr. Ergin DURSUN Prof.Dr. Nezihi UYGUR Ass. Prof.Dr. A. Musa BOZDO?AN Ass. Prof.Dr. Sait M. SAY Drift potential of any pesticide application method varies depending on droplet size, spraying parameters, weather conditions and formulation of pesticides. The most important one of these factors is the droplet size. The higher ratio of the small size droplets in spray volume causes drift. In recent years, the important modifications have occurred in nozzle technology in order to decrease the proportion of small size droplet in spraying. In this study, the new developed nozzles, namely, DG (Drift Guard), TT (Turbo Teejet), AI (Air Indiction) and bi-fluid nozzle AJ (Air-jet) were compared with standard flat fan nozzle (XR). In the tests, three different tips of each nozzles (11 00 15, 1 1002, 1 1004) were operated at 2, 3 and 4 bar. In the research, the droplet characteristics of nozzles, the droplet density (number/cm2), droplet coverage, drift potential and weed control efficiency were used as comparing criterions. The water sensitive papers were used to determine the spraying characteristics of nozzles. The droplet spots on the water sensitive papers were analyzed by using image processing program (Image Tool). The nozzles were operated in a wind tunnel at different wind velocities (1.5, 2.5, 3.5 m/s) and different pressures (2, 3, 4 bar) for determining their drift potential. In addition, the field tests were made to determine the efficiency of weed control for each nozzle. It was found out that the new developed nozzles generated droplets which have low drift potential according to the standard flat fan nozzle (XR). The proportion drift-prone droplets increase with increasing operating pressure (2-4 bar) from 19.1% to 30.5%, 7.2% to 17.8%, 6.5% to 15.6%, 3.1% to 3.7% and from 0.8% to 2.8% (at 2-6.5 bar) for XR, DG, TT, AI and AJ nozzles, respectively. The lowest drift achieved with A102 nozzle operated at 2 bar at the highest wind velocity (3.5 m/s). All nozzles produced different coverage at the same operating conditions. The highest coverage for XR, DG, TT and A I nozzles was achieved with 015 nozzle tip at 4 bar. Also the highest coverage for AJ achieved by operating TK nozzle tip at 4.5 bar. For Portulaca oleraceae L. which the herbicide has effect on, the maximum weed control efficiency obtained in DG nozzle as 85.4%. The weed control efficiency for Portulaca oleraceae L. occurred as 82.9%, 81.9%), 79.0% and 77.5% for TT. AJ. XR and AI nozzles, respectively. KeyWords: XR^DG,_TT_AL_AJ Nozzles. Droplet Size. Coverage, Image Processing, Drift Potential, II