FM bandında (92.4 MHz) Ankara bölgesi için elektromagnetik alan şiddet dağılımının incelenmesi
Investigation of the distribution of electromagnetic field strength FM band (92.4 MHz) for Ankara
  1. Tez No: 169996
  2. Yazar: YASİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FM BANDINDA (92.4 MHz ) ANKARA BÖLGESİ İÇİN ELEKTROM AGNETİK ALAN ŞİDDET DAĞILIMININ İNCELENMESİ Yasin GÜNGÖR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ömer YAVAŞ Bu tez çalışmasında, Ankara'da FM yayınlarının elektrik alan şiddet dağılımının incelenmesi için referans alınan 92.4 MHz frekansında yayın yapan Meteor FM vericisinin alan şiddet değerleri için MOBBC ve EB-200 cihazları ile ölçümler yapıldı. Elde edilen değerler, SMS programında kullanılan Epstein-Peterson ve Deygout kırınım modelleri ile yapılan çalışma bulguları ile karşılaştırıldı. Elde edilen bulgulara göre Meteor FM vericisinin elektrik alan şiddet seviyelerinin harita üzerinde dağılımı yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, Meteor FM vericisi için ölçümlerimiz ile kırınım modelleri bulgularının uzak alanda benzerlik gösterdiği gözlendi. Ankara ilinin tamamında alan şiddet dağılımının belirlenmesi için 88-108 MHz frekans aralığına sahip FM bandında her bir frekans için bir vericinin referans alınıp yapılanlara benzer analizlerle tüm şehrin elektromanyetik şiddet dağılım haritasının çıkartılabileceği ortaya konulmuştur. 2005, 79 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Elektromanyetik Alan Şiddeti, FM Bandı, FM verici
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE DISTRIBUTION OF ELECTROMAGNETIC FIELD STRENGTH IN FM BAND (92.4 MHz) FOR ANKARA Yasin GÜNGÖR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor : Prof.Dr. Ömer YAVAŞ In this study, electric field strength values of Meteor FM transmitter which is broadcasting at 92.4 MHz frequency measured with MOBBC and EB- 200 equipments for the examination of electric field strength distribution in Ankara city. The results of measurement is compared with the values of Epstein-Peterson and Deygout diffraction models which are used in SMS program. According to these values for Meteor FM transmitter electric field strength distribution is showed on the map. In the results of this study our measurments are showed a similarity with values of diffraction models in distance place for Meteor FM transmitter. To determine the field strenght distribution of FM band (92.4 MHz) for all city area a transmitter for every frequency must be choosen and similar analiysis must be repeated. 2005, 79 pages Key Words : Elektromagnetic Field Strenght, FM Band