Meme kanserinde internal mammary lenf nodu zincirinin elektron, foton ve mikst elektron-foton tedavilerinin doz dağılımının ve doz hacim histogramlarının karşılaştırılması
Dose distiribution and dose volume histogram comparison of electron, photon and mixed electron-photon irradiation of internal mammary chain lymph nodes in breast cancer
  1. Tez No: 169997
  2. Yazar: SONGÜL BARLAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİYAZİ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEME KANSERİNDE INTERNAL MAMMARY LENF NODU ZİNCİRİNİN ELEKTRON. FOTON ve MİKST ELEKTRON-FOTON TEDAVİLERİNİN DOZ DAĞILIMININ ve DOZ HACİM HİSTOGRAMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Songül BARLAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Niyazi MERİÇ Eş Danışman : Doç. Dr. Bahar DİRİCAN Bu çalışmada, mastektomize sol meme tedavisinde, mamana interna lenf nodu ve göğüs duvarının beraber ışınlandığı alü farklı teknik denenmiştir. Teknikler, göğüs duvarının terapotik doz homojenitesi ile kritik normal organ dozları ve komplikasyonları açısından karşılaştırılmıştır. Sol memesiz rando fantom toplam 50 cGy sabit dozla ışınlanarak mamana interna lenf nodu zinciri, göğüs duvarı, sağ ve sol akciğerler, kalp ve spinal korddaki soğurulan dozlar her bir teknik için TLB-100 termolüminesans dozhnetreleri ile ölçülmüştür. Target hacmin terapotik doz homojenitesi ile çevreleyen kritik normal organlarda oluşabilecek istenmeyen yan etkilerin değişik teknikler için değerlendirilmesi amacıyla tedavi planlama sisteminde doz-hacım histogramlan çizdirilmiştir. 30/70 foton/elektron rm'kst modalite ışmlama tekniğinin, mamaria interna nodlan ile beraber göğüs duvarının yalnız-foton ile ışınlanmasında en etkin ve en az zararlı yöntem olduğu, target hacmi çevreleyen normal organ morbidltesinin en az ve terapotik doz homojemtesinin en iyi olduğu görülmüştür. 2005, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Meme kanseri radyoterapisi, mamaria interna lenf nodu, mikst demet, doz hacim histogram İ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DOSE DISTRIBUTION and DOSE VOLUME HISTOGRAM COMPARISON OF ELECTRON, PHOTON and MIXED ELECTRON- PHOTON IRRADIATION OF INTERNAL MAMMARY CHAIN LYMPH NODES IN BREAST CANCER Songül BARLAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Niyazi MERİÇ Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bahar DİRİCAN In this study, six different irradiation techniques covering internal mammary lymph node chain and chest wall in mastectomized left breast cancer therapy were applied. These techniques were compared for chest wall therapeutic dose homogeneity, critical normal tissue doses and complications. Randophantom without left breast was irradiated with 50 cGy constant dose and absorbed dose in internal mammary lymph node chain, chest wall, right -left lungs, heart and spinal cord was measured for each technique by TLD-100 thermoluminescent dosimeters. Dose- volume histograms were drawn to assess both therapeutic dose homogeneity of the target volume and undesired surrounding critical normal tissue morbidity for different irradiation techniques. 30/70 photon/electron mixed irradiation modality technique was found to be the most useful therapeutic modality in achieving highest therapeutic dose and least normal tissue morbidity. 2005, 67 pages KEY WORDS: Breast cancer radiotherapy, internal mammary lymph node, mixed beam, dose volume histogram