Türkiye'de biyomasa dayalı enerji sisteminin modellenmesi
Modelling of energy system based on biomass in Turkey
- Tez No: 170044
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE BİYOMASA DAYALI ENERJİ SİSTEMİNİN MODELLENMESİ Bülent SEZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK Bu çalışmada; Türkiye'deki potansiyel biyokütle enerji sisteminin sınırlarının çizilmesi ve sistem verilerinin hesaplanması üzerinde çalışılmıştır. Doğal kaynaklar geleneksel gıda üretimi yanında, biyoyakıt üretme amacıyla da kullanılmaktadır. Bu amaçlar için mevcut global bir biyokütle modeline başvurulmuştur. Bu global modele Türkiye'ye özgü veriler girilmiş ve Türkiye Entegre Gıda Enerji Modeli (TEGEM) adı verilmiştir. TEGEM'de çeşitli arazi kullanım seçeneklerinin biyomas enerji ve gıda üretimi üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; gıda arz güvenliği kısıtına göre bir yılda üretilebilecek maksimum potansiyel biyomas enerji miktarı bulunmuştur. 2005, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Modelleme, Sistem, Biyokütle, Biyoyakıt, Enerji, Gıda, Fotosentez, Ekosistem
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MODELLING OF ENERGY SYSTEM BASED ON BİOMASS IN TURKEY Bülent SEZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor:Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK In this study; it is studied on the drawing of the boundaries of potential biomass energy system data. Natural resources are used for the purpose of biofuel production beside the conventional food production. For this purposes; present a global biomass model were used. Data peculiar to Turkey were entered in the global biomass model and the model was called Turkey Integrated Food Energy Model(TEGEM). The effects of different land using options were observed in the model. As a result, maximum potential biomass energy quantity which can be produced in a year were found in spite of food suply security limit. 2005, 67 pages Key Words '.Modelling, system, biomass, biofuel, energy, food, photosynthesis, ecosystem 11