Gentiana olivieri Griseb. (AFAT)'nin bitki doku kültürüne cevabı
Response of Gentianan olivieri Griseb. (AFAT) to the plant tissue culture
  1. Tez No: 170067
  2. Yazar: CANAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tea GENTMNA ÖLMEM GRISEB. (AFAT)'NİN BİTKİ DOKU KÜLTÜRÜNE CEVABI Canan YAĞCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Cihat TOKER Gentiana olivieri Griseb. (Gentianaceae), Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde halk arasında kan şekerini düzenlemek için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bu cinse ait birçok tür sindirime yardımcı, yara iyileştirici, antidiyabetik, antihepatotoksik olarak çeşitli ülkelerin geleneksel halk tıbbında kullanılmaktadır. Çalışmada daha önce doku kültürü ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış olan G. olivieri'nin doku kültürüne cevabı araştırıldı. Eksplant alınacak bitki yetiştirmek amacı ile G. olivierftan tohumlan, 1- MS (Murashige & Skoog) (MÇ) ve 2- sadece majör tuzlan WPM (Woody Plant Medium)'dan oluşan MS (WÇ) olmak üzere iki farklı ortamda in vitro olarak çimlendirildi. In vitro çimlenme oranım artırmak amacıyla ortamlarda çeşitli konsantrasyonlarda GA3 (Giberellik Asit) (0- 0.138 g/l) ve KNO3 (1.01 g/l) eklendi. Elde edilen fidelerden alman eksplantlar 2- 4 g/l BA (Benzil Adenin) ve 0.2- 0.4 g/l IAA (İndol Asetik Asit) içeren MK (MS-Kallus) ve WK (WPM-Kallus) ortamlarına ekildi. In vitro çimlendirme için en iyi sonuç 0.069 g/l GA3 içeren, sadece majör tuzlan WPM'den oluşan MS ortamında (WÇ 3) alındı (% 76,57). Kallus oluşumu için en iyi sonuç ise kök ve hipokotil eksplantlarında, karanlıkta MK 4 ve WK 4'te % 100 oranında; sonradan karardığa alınanlarda ise yine hipokotil eksplantlarında WK 2 ve MK 4'te % 100 oramnda elde edildi. 2005, 52 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Gentiana, bitki doku kültürü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESPONSE OF GENTIANA OLIV1ERIGRISEB. (AFAT) TO THE PLANT TISSUE CULTURE Canan YA?CI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. M. Cihat TOKER Gentiana olivieri Griseb. (Gentianaceae) commonly uses to regulate blood sugar level among people in Southeast Anatolia Region. Many species including this genus use as digestive aid, wound healing, antidiabetic and antihepatotoxic in different country's traditional medicine. In this study, it was investigated that response of G. olivieri to the plant tissue culture which is not researched anything about tissue culture until now. G. olivieri seeds were germinated in vitro in two different media for the explant sources: 1- MS (Murashige & Skoog) (MÇ) and 2- MS with WPM (Woody Plant Medium) major salts (WC). To increase in vitro germination rate, GA3 (Gibberellic Acid) (0- 0.138 g/l) ve KNO3 (1.01 g/1) added to the media. Explants which was excised from germinated seedlings was sowed MK (MS-Callus) ve WK (WPM-Callus) media including 2- 4 g/l BA (Benzyl Adenine) ve 0.2- 0.4 g/1 IAA (Indole Acetic Acid). Best result in in vitro germination was obtained WC 3 medium which is formed MS with WPM major salts including 0,0069 g/1 GA3 (%76,57). Best result in callus formation was obtained root and hypocotyl explants in MK 4 and WK 4 media including 4 g/1 BA, 0,4 g/1 IAA in darkness (100 %) and hypocotyl explants in WK 2 including 2 g/1 BA, 0,4 g/1 IAA and MK 4 including media 4 g/1 BA, 0,4 g/1 IAA in darkness later lightning (100 %). 2005, 52 pages KEY WORDS: Gentiana, plant tissue culture.