Diabetik sıçan lens ve kan dokusunda oluşan oksidatif stres ve antioksidan enzim düzeylerinin incelenmesi
Investigation on oxidative stress and antioxidant enzymes activitiy in diabetic rat lens and blood tissue
- Tez No: 202015
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DİLSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Almanya'dan getirilen deney hayvanları çoğaltılarak yedi grup oluşturuldu. Birinci grup kontrol grubu olarak kabul edildi ve deney sonuna kadar bu gruba hiçbir işlem yapılmadı. İkinci gruba 65 mg/kg Streptozotosin uygulanarak (i.p) diabet oluşturuldu. Üçüncü gruba STZ uygulanıp diabet olduğu görüldükten sonra günaşırı 20 mg/sıçan Ginkgo biloba (mabet ağacı) ekstraktı oral gastrik gavaj yardımıyla verildi. Dördüncü gruba STZ uygulanıp diabet olduğu görüldükten sonra günaşırı olarak 21.5 mg/sıçan olacak şekilde Tagetes patula (kadife çiçeği) ekstraktı verildi. Beşinci gruba günaşırı 26.6 mg/sıçan olacak şekilde Gentiana olivieri (afat) ekstraktı verildi. Altıncı gruba, diabet oluştuğu anlaşıldıktan sonra 22.5 mg/sıçan Olea europaea (zeytin) ekstraktı uygulandı. Yedinci gruba STZ uygulandıktan beş gün sonra 20 mg/sıçan Aristolochia maurorum (loğusa otu) ekstraktı uygulandı. Deney süresi boyuca grupların ortalama ağırlık değişimi ve kan glukoz miktarı değişimi ölçülerek kaydedildi. Lens dokusunda malondialdehid (MDA) ve glutatyon GSH) ölçümleri yapıldı. Plazmada MDA, GSH, glukoz, kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein-kolesterol (HDL-C), çok düşük dansiteli lipoprotein-kolesterol (VLDLC), trigliserid (TG), üre, kan üre azotu (BUN), kreatinin (CREA), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT) ve ?-glutamil transferaz (GGT) parametreleri ölçüldü. Hazırlanan eritrosit paketlerinden, eritrosit katalaz (CAT), glutatyon S transferaz (GST) ve glutatyon redüktaz (GR) enzim aktiviteleri ölçüldü. Çıkan sonuçlar istatistiksel olarak Mann-Whitney testine göre yorumlandı. Oluşturduğumuz kontrol grubunda (K) deney sonuna kadar %5.2 oranında bir ağırlık artışı gözlemlenirken, farklı bitki ekstraktları uygulanan ama aynı koşul ve yemlerle beslenen gruplardan Ginkgo biloba grubunda (D/G) % 26.6, Tagetes patula grubunda (D/KA) %11.3, Gentiana olivieri grubunda (D/A) %5.3, Olea europaea grubunda (D/Z) %23.6, Aristolochia maurorum grubunda (D/L) %26.3 ve diabet grubunda (D) %22.3 oranında ağırlık azalması kaydedildi. K grubunun kolesterol değeri 48 mg/dl ölçülürken, D grubu 77 mg/dl, D/G grubu 71 mg/dl, D/KA 63 mg/dl, D/A 63 mg/dl, D/Z 100 mg/dl ve D/L 48 mg/dl olarak ölçüldü. D/L grubu hariç tüm gruplarda bu değerin yükseldiği görüldü. K grubu TG değeri 67 mg/dl olarak ölçülürken, D grubu 170 mg/dl, D/G 179 mg/dl, D/KA 180 mg/dl, D/A 183 mg/dl, D/Z 310 mg/dl ve D/L 131 mg/dl ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Reproducing the test animals that were brought from Germany, seven groups were assigned. The first group was accepted as control group and no treatment was applied to this group until the end of the experiment. The second group was treated with 65 mg/kg streptozotocin (i.p) and diabetes was induced. The third group was treated with STZ and after observing that diabetes was induced, 20 mg/rat Gingko biloba (maidenhair tree) extract was given through gastric gavage every other day. The fourth group was treated with STZ and after observing that diabetes was induced, 21.5 mg/rat Tagetes patula (marigold) extract was given every other day. The fifth group was given26.6 mg/rat Gentiana olivieri (griseb) extract every other day. The sixth group was treated with 22.5 mg/rat Olea europaea (olive) extract, after observing that diabetes was induced. Five days after treating the seventh group with STZ 20 mg/rat Aristolochia maurorum (bithwort) extract was treated. During the course of the experiment, average weight change and blood glucose amount changes of the groups were measured and recorded. Malondialdehyde (MDA) and glutatione (GSH) measurements were carried out in lens tissue. In the plasma, MDA, GSH, glucose, cholesterol, high density lipoprotein-cholesterol (HDL-C), very low density lipoprotein-cholesterol (VLDL-C), triglyceride (TG), urea, blood urea nitrogen (BUN), creatinin (CREA), aspartate aminotransferase (AST), alanin aminotransferase (ALT) and gamma glutamyl transferase (GGT) parameters were measured. Erythrocyte catalase (CAT), glutathione-S-transferase (GST) and glutatione reduktase (GR) enzyme activities were measured from the prepared erythrocyte packs. The results that came out were statistically interpreted according to Mann-Whitney test. In control group (K) that we assigned, while a 5.2% weight increase was observed until the end of the experiment, among the groups which were treated with different plant extracts but which were fed by same conditions and food, 26.6 % weight decrease was recorded in Gingko biloba group (D/G); 11.3% weight decrease was recorded in Tagetes patula group (D/KA); 5.3% weight decrease was recorded in Gentiana olivieri group(D/A); 23.6% weight decrease was recorded in Olea europaea group(D/Z) 26.3% weight decrease was recorded in Aristolochia maurorum group (D/L); and 22.3% weight decrease was recorded in diabetes group (D). While the cholesterol value of group K was measured as 48 mg/dl, the cholesterol value of group D was measured as 77 mg/dl; cholesterol value of group D/G was measured as 71 mg/dl; cholesterol value of group D/KA was measured as 63 mg/dl; the cholesterol value of group D/A was measured as 63 mg/dl, the cholesterol value of group D/Z was measured as 100 mg/dl and the cholesterol value of group D/L was measured as 48 mg/dl. It was observed that excluding D/L group, this value increased in all groups. While TG value of group K was measured as 67 mg/dl, group D was measured as 170 mg/dl, group D/G was measured as 179 mg/dl, group D/KA was measured as 180 mg/dl, group D/A was measured as 183 mg/dl, group D/Z was measured as 310 mg/dl and group D/L was measured as 131 mg/dl.