Toplu basınçlı sulama sistemlerinin ekonomik yönden karşılaştırılması (Yaylak projesi 1400 nolu yedeği örneği)
Economical comparison of collective pressured irrigation systems (a case study in secondary numbered 1400 of Yaylak project)
  1. Tez No: 170119
  2. Yazar: AYDAN SOYDAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELGİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPLU BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİNİN EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMASI (YAYLAK PROJESİ 1400 NOLU YEDEĞİ ÖRNEĞİ) Aydan SOYDAM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Belgin ÇAKMAK Bu çalışmada, Yaylak Ovasının 1400 nolu yedeğinde tanını yapılması öngörülen bitki deseni ile tarla ve bahçe bitkilerinde yağmurlama sulama sistemi, damla sulamaya uygun olan tarla ve bahçe bitkileri ile bağ ve antep fıstığında damla sulama sistemi projelenmiştir. Bu koşulda, sulama sistemleri, sistem debisi, masraf unsurları ve bitkilerden elde edilecek net gelir değerleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla bitkilerin, bitki su tüketimleri Penman-Monteith metodu ile hesaplanmış, sulama sistemleri planlanmış, sistem debileri belirlenmiş, sistem unsurları boyutlandırılmış, toplu yağmurlama ve damla sistem tasannu yapılmış ve 2004 yılı fiyatlarına göre proje keşif özetleri hazırlanmıştır. Toplu yağmurlama ve toplu damla sulama sistemleri için maliyet analizleri yapılarak, masraf unsurları, sabit ve değişen masraflar, her sistem için ürünlerden sağlanabilecek brüt gelirlerin dağılımı, sulama yatırımlarının net bugünkü değerleri ve fayda/masraf oranlan hesaplanmıştır. Yağmurlama sulama sisteminde faiz oram %15 olduğunda 1 YTL'lik yatırıma karşılık 0.72 YTL ve faiz oram % 20 olarak alındığında ise 1 YTL'lik yatırıma karşılık 0.95 YTL'lik fayda sağlamaktadır. Damla sulama sisteminde ise, faiz oram % 15 olduğunda 1 YTL'lik yatırıma karşılık 1.64 YTL, faiz oram % 20 olarak alındığında ise 1 YTL'lik yatırıma karşılık 1.94 YTL'lik fayda sağlamaktadır. Sonuç olarak, araştırma sonuçlarına göre damla sulama sistemine yatırım yapılması ekonomik olduğundan damla sulama yönteminin uygulanması önerilmiştir. 2005, 88 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Yaylak projesi, yağmurlama sulama sistemi, damla sulama sistemi, doğrusal programlama, ekonomik analiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ECONOMICAL COMPARISON OF COLLECTIVE PRESSURED IRRIGATION SYSTEMS (A CASE STUDY IN SECONDARY NUMBERED 1400 OF YAYLAK PROJECT) Aydan SOYDAM Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : ProfDr. Belgin ÇAKMAK In this study, sprinkler irrigation system was designed for field and vegetable crops in the cropping pattern of Yaylak Basin 1400 numbered subsidiary canal and drip irrigation system was designed for vine yards and pistachio irrigation, field and vegetable crops available for drip irrigation. Irrigation systems, system discharges, systems costs, and net incomes were compared. For this purpose, plant water consumptions were calculated by Penman-Monteith method, irrigation systems were designed, system discharges were determined, system parts were dimensioned, full system designs for sprinkler and drip irrigation systems were carried and system costs were determined by using the unit prices of the year 2004. Cost analyses were carried out for both systems and cost components, fixed and variable costs, distributions of gross incomes supplied from the crops for. each system, net current value of irrigation investments, and cost/benefit ratios were calculated. In sprinkler irrigation system, 0.72 YTL income was obtained corresponding to 1 YTL investment when the interest rate is 15%, and 0.95 YTL income was obtained corresponding to 1 YTL investment when the interest rate is 20%. In drip irrigation system, 1.64 YTL income was obtained corresponding to 1 YTL investment when the interest rate is 15%, and 1.94 YTL income was obtained corresponding to 1 YTL investment when the interest rate is 20%. Based on these findings concerning the economical criteria, drip irrigation system was recommended for the study area. 200S, 88 pages Key "Words : Yaylak Project, Sprinkler Irrigation, Drip Irrigation, Linear Programming, economical analysis.