Gaziantep ili İslahiye ilçesinde bünyesinde pazara yönelik bağcılığa yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of market oriented vineyard producing farms in İslahiye district of Gaziantep province
  1. Tez No: 170120
  2. Yazar: ARZU SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEMİR GÜNDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GAZİANTEP İLİ İSLAHİYE İLÇESİNDE BÜNYESİNDE PAZARA YÖNELİK BAĞCILIĞA YER VEREN TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ Arzu SÖKMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Erdemir GÜNDOĞMUŞ Bu çalışmanın amacı, Gaziantep ili İslahiye ilçesinde bünyesinde pazara yönelik bağcılığa yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizini yaparak, bu işletmelerin ekonomik yapılan ile yıllık faaliyet sonuçlanın ortaya koymak, söz konusu işletmelerde kullanılan, üretim faaliyetlerinde birim maliyetler tespit edilerek, üzüm yetiştiriciliği ile diğer faaliyetlerin getirişini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmada seçilen 73 işletme, basit tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Söz konusu işletmeler 1-4 hektar ve 4 hektar ve daha fazla işletme arazisine sahip işletmeler olmak üzere iki büyüklük grubuna ayrılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen işletmelerin ortalama işletme arazisi genişliği 4.35 hektar olup, bunun %60,70'ini bağ arazisi oluşturmaktadır. Ortalama aile nüfusu 7,49 kişi, okur-yazarlık oranı % 92,6'dır. Aktif sermayenin %82,72'sini çiftlik sermayesi, %17,28'ini işletme sermayesi oluşturmaktadır. İşletmenin kullandığı yabancı sermaye oram ise %6,32'dir. 41 ve daha fazla dekar genişliğe sahip işletmelerde saf hasıla, tarımsal gelir ve rantabilite oranlan birinci grup işletmelerden daha yüksek bulunmuştur. İncelenen bağcılık işletmelerinde bir kg üzüm üretim maliyeti 296500 TL (0,21 $/kg) olarak hesaplanmıştır. 2005, 97 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bağcılık, üzüm üretimi, ekonomik analiz, aktif sermaye, saf hasıla, tarımsal gelir, üzüm maliyeti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF MARKET ORIENTED VİNEYARD PRODUCING FARMS İN ÎSLAHİYE DÎSTRİCT OF GAZÎANTEP PROVÎNCE Arzu SÖKMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Erdemir GÜNDO?MUŞ The aim of this research is to make the economic analysis of market oriented vineyard producing farms in İslahiye district of Gaziantep Province, to expose economical structure and annual activity results, to determine the unit costs of grapes produced in these farms and by this way to analyze comparatively the income of grape production and other activities. In this research, 73 farms are determined by stratified random sampling method and divided into two groups according to farms size. One group with 1-4 ha, the other group more than 4 ha of farms size. According to the research results, the mean farm size is 4.35 ha and %60-70 of total size is vineyards..Average family population 7.49 people, literacy rate % 92.6. %82.72 of total assets is from fixed assets, %1 7.28 is operating assets. External capital rate used by farms is %6.32 on average. Farms having more than 4 ha vineyards have higher net return, farm income, profitability rates than the first group. In these investigated vineyard farms, unit cost of product is 296,500 TL's (0.21 $/kg) 2005, 97 pages Key Words : Vineyard, grape production, economic analysis, farm assets, net return, farm income, grape cost