Seyfe kaynağı ve dolayının (Kırşehir) hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation around Seyfe spring (Kırşehir)
- Tez No: 170147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SEYFE KAYNAĞI VE DOLAYININ (KIRŞEHİR) HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Osman Oğuz TÜFENKÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet ÇELİK Bu çalışmanın amacı, Kırşehir-Seyfe kaynağı ve dolayındaki yeraltı sularının fasiyesleri, birbirleriyle ilişkisi ve kalitesini belirleyerek, geleceğe yönelik su kullanımı ile ilgili Önerilerde bulunmaktadır. Bu kapsamda hidrokimyasal, izotopik ve kirlilik çalışmaları yapılmıştır. Kırşehir masifi bünyesindeki Bozçaldağ mermerleri fay kuşağı boyunca en kaliteli ve verimli yeraltı suyu taşıyan birimlerdir. Kızılırmak formasyonu birimleri içerisindeki kumtaşı ve çakıltaşı seviyelerinden sulama suyu amaçlı yeraltı suyu çekilmektedir. Suların akım yönü Eskidoğanlı-Boztepe arasında kuzeydoğuya doğru Gümüşkümbet-Eskidoğanlı arasında doğuya, yani Seyfe Gölü'ne doğrudur. Seyfe Kaynağı, Horla kaynağı ve Akpınar kaynağı ile mermerleri kesen derin sondaj kuyu suları Kırşehir masifi içindeki mermerlerden beslenmekte ve Ca-Mg-HC03 ve Ca-HC03 fasiyesindeki sulardır. Bu suların boşalımı Gümüşkümbet-Eskidoğanlı arasında uzanan muhtemel normal fay boyunca olmaktadır. Özlühüyük kaynağı, drenaj hendeklerinin büyük çoğunluğu ve sığ kuyular Kızılırmak Formasyon'undan beslenmekte ve Ca-Mg-HC03-Cl fasiyesindeki karışık bileşimli sulardır. Seyfe gölüne yakın olan Kızılırmak Formasyonu ve alüvyonda bulunan yeraltı suları Na- Cl fasiyesinde ve tuzlu sulardır. Bozçaldağ mermerlerinden fay kuşağı boyunca aşırı yeraltı suyu çekimi ve kontrolsüz kuyuların açılması engellenmelidir. Böylece havzadaki su dengesi korunmuş olacaktır ve Kızılırmak Formasyonu'nda kaynaklanacak muhtemel kimyasal kirliliğin önüne geçilebilecektir. 2005, 91 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Seyfe Gölü, Hidrokimyasal fasiyesi, Bozçaldağ mermerleri.Seyfe Kaynağı, Kırşehir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HYDROGEOLOGİCAL INVESTIGATION AROUND SEYFE SPRING (KIRŞEHİR) Osman Oğuz TÜFENKÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Advisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÇELİK The purpose of this thesis is to determine the quality and the relationship with eachother of the Kirsehir-Seyfe spring and the surrounding groundwater facies, and to make suggestions for fiiture water usage. In this context, hydrochemical, isotopic and pollution based work has been carried out The Bozçaldağ marbles which are in the Kirsehir massif along the fault zone are the most prolific and best quality units carrying the groundwater. Groundwater has been pumped out for irrigation from the sandstone and conglomerate units in the Kizilirmak Formation. Groundwater flow is to the north-west between Eskidoğanlı- Boztepe, and to the west that is to the Seyfe Lake between Gümüşkümbet- Eskidoğanlı. The Seyfe spring is fed by the Horla spring and Akpinar spring and the marbles which are cut by the marbles which are in the Kirsehir facies and are the waters in the Ca-Mg-HCOj ve Ca-HC03 facies. The discharge of these waters is likely along the normal fault between Gümüşkümbet-Eskidoğanlı. The özlühüyük spring, most of the drainage ditches and shallow wells are fed by the Kizilirmak Formation and are of facies of mixed compositional waters. The groundwaters in the Kizilirmak Formation and alluvium, close to the Seyfe Lake are in the Na-Cl facies and salty. The extreme pumping of the groundwater and drilling of uncontrolled wells along the fault zone in the Bozçaldağ marbles need to be prevented. In this way the water level in the river basin will be protected and likely chemical pollution will be prevented. 2005, 91 pages Key Words : Seyfe Lake, Hydrochemical facies, Bozçaldağ marbles, Seyfe Spring, Kırşehir