Kuvaterner yaşlı Erciyes volkanik kayaçlarının mineraloji-petrografi ve jeokimyası
Mineralogy-petrography and geochemistry of quaternary Erciyes volcanic rocks
  1. Tez No: 170146
  2. Yazar: ZAFER DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UMRAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUVATERNER YAŞLI ERCİYES VOLKANİK KAYAÇLARININ MÎNERALOJİ-PETROGRAFt VE JEOKİMYASI Zafer DOĞRUEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Ümran DOĞAN Çalışma alanı Erciyes Dağı zirvesi (3891 m) olup, 1/25.000 ölçekli K34-c3 paftasında yaklaşık 20 km2'lik alam kapsamaktadır. Erciyes Dağı zirvesi, Erciyes volkanik kompleksinin en genç üyesi olarak varsayılmaktadır. Bu çalışmada Erciyes Dağı zirvesindeki volkanik kayaçlarda ayrıntılı olarak optik ve opak mikroskop, toz X Işını Difraksiyonu ve İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometresi analizleri yapılmıştır. NewPet, MinPet ve IgPet jeokimyasal diskriminant diyagramları ve 27 tip Spider diyagramları kullanılarak sınıflama, magmatik köken ve tektonik ortam yorumlan yapılmıştır. Bölgedeki volkanikler dasit olarak sınıflandırılmış, subalkalin ve kalkalkalin kökene sahip olduğu görülmüş ve tektonik ortamları“yıkıcı levha sınırı”olarak belirlenmiştir. Zafer DOĞRUEL 2004, 110 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Erciyes Dağı, volkanik kayaçlar, dasit, Kuvaterner
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MINERALOGY-PETROGRAPHY AND GEOCHEMISTRY OF QUATERNARY ERCİYES VOLCANIC ROCKS Zafer DOGRUEL Ankara Univesity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. A. Ümran DOGAN The study area covers approximately 20 km2 on 1/25.000 map of K34-c3 located at the highest peak (3891 m) of Erciyes Mountain. Volcanics at the peak of Erciyes are part of Erciyes volcanic complex and assumed to be the youngest volcanics in series. In this study, volcanic rocks at the peak of Erciyes Mountain have been studied in detail using optical and opaque microscopes, powder X-ray diffraction and inductively coupled plasma-mass spectroscopy techniques. NewPet, Minpet and IgPet geochemical discriminant diagrams and all 27 types of Spider diagrams have been used to study the nomenclature, magmatic origin and tectonic environments of the volcanics. In terms of classification, the volcanics have been classified as dacite; magmatic origin as subalkaline and calcalkaline; and tectonic environment of the dacites have been assigned to the“destructive plate margin”. Zafer DOGRUEL 2004, 110 pages KEY WORDS: Mount Erciyes, volcanic rocks, dacite, Quaternary