Farklı polimer filmlerde ambalajlanan üzüm suyu konsantresinde HMF oluşumu
HMF formation in grape juice concentrate packaged in various polymer films
  1. Tez No: 170168
  2. Yazar: LÜTFİYE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, 5-hidroksimetil 2-farfural (HMF) oluşumu üzerine ambalaj materyallerinin etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 70°brikse ayarlanmış beyaz ve kırmızı üzüm konsantreleri; polietilen/poliamid (PE/PA), polietilentereflalat/polietilen (PET/PE) ve polietilentereftalat/alüminyum/polietilen (PET/Al/PE) olmak üzere 3 farklı ambalaj materyali kullanılarak hasırlanan ambalajlarda, 28 ve 37°C sıcaklıklarda 6 ay süreyle depolanmıştır. Depolama suresince 1., 2., 3. ve 6. aylarda örnek alınarak, örneklerde HMF, esmerleşme indeksi ( A,») ve berraklık tayini (% T625) yapılmıştır. Özüm suyu konsantrelerinin HMF miktarları üzerine ambalaj materyali, depolama sıcaklığı, depolama süresi ve konsantre çeşidinin PO.0 1 düzeyinde etkili olduğu saptanmıştır. PET/Al/PE, PET/PE ve PE/PA ile ambalajlanan konsantrelerin HMF miktarları şuası ile 209.4, 22S.7 ve 241.3 mg/kg olarak belirlenmiştir. HMF farklılığının ambalaj materyallerinin farklı oksijen geçirgenliğine sahip olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Analiz değerleri ortalamalarından beyaz ve kırmızı konsantrelerin HMF miktarları şuası ile 217.4 ve 233.S mg/kg olarak belirlenmiştir. Depolama sıcaklığındaki artısın HMF oluşumunu teşvik etliği, 28°C'de depolanan konsantrelerin ortalama HMF miktarı 39.4 mg/kg iken, 37°C,de depolananlarda bu değerin 411.5 mg/kg'a ulaştığı saptanmıştır. örneklerin esmerleşme indeksi (A420) ve berraklık değerleri (% T62s) üzerine ambalaj materyali, depolama sıcaklığı, depolama süresi ve konsantre çeşidinin etkisi PO.01 düzeyinde önemli bulunmuştur. PET/Al/PE ile ambalajlanan konsantrelerin renk ve berraklıklarını diğer ambalajlarda depolanan konsantrelere göre daha iyi korudukları saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER; HMF, üzüm suyu konsantresi, ambalaj materyali, enzimatik olmayan esmerleşme, depolama
Özet (Çeviri)
The effect of packaging materials on the formation of 5-hydroxymethyl 2-furfural (HMF) was investigated. Red and white grape juice concentrates at 70° Bx filled into pouches from three different packaging materials including polyethylene/polyamide (PE/PA), polyethyleneterephthalate/polyethylene (PET/PE) and polyethyleneterephthalate/aluminium/polyethylene (PET/A1/PE) were stored at 28 and 37°C for six months. HMF, browning index (Aco) and clearness (% T^s) analyses were conducted by taking samples at l", 2nd, 3ri and 6* months during storage.