Broiler damızlık sürülerinde kümesler arasında horoz değişiminin döllülük oranı üzerine etkisi
The effect of intra-spiking on the fertility of broiler breeders
- Tez No: 170169
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VASFİ GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BRO YLER DAMIZLIK SÜRÜLERİNDE KÜMESLER ARASINDA HOROZ DEĞİŞİMİNİN DÖLLÜLÜK ORANI ÜZERİNE ETKİSİ Mete GÜÇBİLMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. Vasfi Gençer Bu çalışmada broyler damızlık sürülerindeki döllülük oranlarındaki yaşa bağlı düşüşü telafi etmek ve horoz çiftleşme aktivitesini artırmak amacıyla uygulanan“kümesler arası horoz değişimi”denilen oldukça yeni bir bakım-idare tekniği araştırılmıştır. Kümesler arası horoz değişiminde bir çiftliğin kümesleri arasında veya kümeslerinin bölmeleri arasında horozların bir kısmı, 40-45 haftalık yaşlarında değiş tokuş edilirler. Bundan amaç da kurulmuş sosyal düzeni yıkarak, hem transfer edilen hem de yerlerinde bırakılan horozların çiftleşme aktivitelerine uyarıcı bir etki yapmaktır. Bu çalışma bir entegre çiftliğin birbirlerinden bağımsız ikişer bölmesi olan iki kümesindeki (A ve B) ticari sürüde yürütülmüştür. Ellidört haftalık yaş başlangıcında her kümesin birer bölmesindeki (A2 ve B2) hayvanlar kontrol grubu olarak tutulurken 54 haftalık yaşın ilk günü, A kümesinin diğer bölmesindeki (Al) horozların % 50'si, B kümesinin diğer bölmesindeki (Bl) horozların % 45 'i ile değiştirilmiştir. Kümesler arası horoz değişimi uygulama öncesi 53. haftada bir kez, sonraki haftalarda da iki kez olmak üzere, düzenli olarak 53-59 haftalık yaş döneminde, bu bölmelerin her birinden 1500 'er yumurta toplanmıştır.Bunlar işaretlenip kodlanmış, kuluçka gelişim makinalarına yerleştirilmiş ve her basımın 18. günü lamba kontrolünden geçirilmiştir. Dölsüz gözüken yumurtalar kırılıp analiz edilerek gerçek dölsüzlük oram saptanmıştır. Hem deneme hem de kontrol bölmelerinde“kümesler arası horoz değişimi”uygulamasından bir hafta öncesi ve altı hafta sonrasına kadar kuluçka randımanı, döllülük ve ölüm oranları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF INTRA- SPIKING ON THE FERTILITY OF BROILER BREEDERS Mete GÜÇBİLMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assist. Prof. Dr. H. Vasfı Gençer In this study,“intra-spiking”a rather new management tecnique that is used to improve male mating activity and compensate for the age-related decline in broiler breeder fertility was investigated. In intra-spiking males from the same age are exchanged beetween the houses of the same farm or between pens of the same house at 40-45 weeks of age in order to achieve a disruption of the established hierarchy and to stimulate mating activity on both the original males and the transferred ones. This study was carried out with a commercial flock kept in two houses(A and B) with two completely scperated pens in an integrated farm. While the all males in one of the pens in each house( A2 and B2) were allocated as control group, 50% of males in other pen (Ail) of house A was exchanged with 45% of males in other pen (Bl) of house B, at the first day of 54 weeks of age. 1500 eggs per pen were regularly sampled from each pen, once a week prior to and twice a week post intra-spiking from 53-59 weeks of age. These were all marked,coded, incubated and candled on the 18th day of incubation. Fertility was determined by posterior breakout analysis of all clear eggs. Fertility, hatchability and mortality were evaluated 1 week prior to 53rd week and 6 weeks after the intra-spiking 54-59weeks for both the experimental and control pens.