Lisanssız kablosuz sistemlerin neden olduğu girişimin benzetimi
Simulation study of interference caused by unlicenced wireless systems
- Tez No: 170260
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYA TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİSANSSIZ KABLOSUZ SİSTEMLERİN NEDEN OLDUĞU GİRİŞİMİN BENZETİMİ Başar TUNAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ziya TELATAR Bu çalışmada, 5 GHz bandını radarlarla paylaşımlı olarak kullanımı önerilen lisanssız telsiz erişim sistemlerinin (TES) ve bu bandın birincil kullanıcıları olan radarların genel özellikleri ile 5 GHz'te çalışan TES standartları tanıtılmıştır. Bu bantta çalışan TES' lerin radarlar üzerinde bir girişim oluşturmadan çalışabilmesi için gerekli olan dinamik frekans seçimi (Dynamic Frequency Selection, DFS) yöntemi genel olarak incelenmiştir. TES' 1er ve radarlar arasındaki girişim için bir benzetim modeli oluşturulmuş, DFS için gerekli radar algılama eşik değerlerinin tespitine yönelik benzetim çalışmaları yapılmıştır. Benzetimler farklı radar tipleri için çeşitli anten kazanç ve yüksekliklerinde yapılmış, bulunan eşik değerleri sunulmuştur. 2005, 77 sayfa Anahtar Kelimeler : Telsiz yerel alan ağları, telsiz erişim sistemleri, 5 GHz bandı radarlar, girişim, benzetim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis SIMULATION STUDY of INTERFERENCE CAUSED by UNLICENCED WIRELESS SYSTEMS Başar TUNAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Ziya TELATAR In this study, general characteristics of unliçenced wireless access systems (WAS) proposed to co-exist with radars in the 5 GHz band and of the radars which are the primary users of this band and the WAS standards operating in this band were introduced. Dynamic frequency selection (DFS) method required for WAS to co-exist with radars in this band without causing any harmful interference to the radars was investigated generally. A simulation method for interference between WAS and radars was formed and extensive simulation studies were performed to determine radar detection threshold values required for DFS. Simulation studies were performed for a variety of radars with various antenna gains and heights, and the threshold values obtained were presented. 2005, 77 pages Key Words : Radio local area networks (RLAN), wireless access systems, 5 GHz band radars, interference, simulation