Konya-Ereğli-İvriz sağ sahil sulama birliği ve Konya-Ereğli-Yenizengen YAS sulama kooperatifi sulama alanında yer alan tarım işletmelerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of farms in the area of Konya-Eregli-Ivriz right bank water association and Konya-Eregli-Yenizengen ground water irrigation cooperative
- Tez No: 170273
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Doktora Tezi KONYA-EREĞLİ-ÎVRİZ SAĞ SAHİL SULAMA BÎRLÎĞÎ ve KONYA-EREĞLÎ- YENİZENGEN YAS SULAMA KOOPERATİFİ SULAMA ALANINDA YER ALAN TARIM İŞLETMELERİNİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ Özlem ŞENOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Füsun TATLIDİL Bu çalışmada, Konya ili Ereğli ilçesinde bulunan Sağ Sahil Sulama Birliği ile Yenizengen YAS Sulama Kooperatifi sulama alanında yer alan tarım işletmelerinin karşılaştırmalı ekonomik analizi yapılmıştır. Ayrıca sulama organizasyonları çeşitli açılardan incelenerek, işletmecilerin bu organizasyonlar hakkındaki düşünceleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, Sulama Birliği kapsamındaki işletmelerden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 53 işletme ile Sulama Kooperatifi kapsamındaki işletmelerden basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 21 işletme ele alınarak, bu işletmelerden anket yoluyla sağlanan veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler 2001-2002 üretim dönemine aittir. Sulama Birliği kapsamında incelenen işletmelerde bir çiftçi ailesi ortalama 5.45, sulama kooperatifi kapsamındaki işletmelerde ise 5.47 nüfusa sahiptir. Sulama Birliği kapsamındaki işletmelerde, ortalama işletme arazisi büyüklüğü 160.08 dekar, Sulama Kooperatifi kapsamındaki işletmelerde ise 153.65 dekardır. Sulama Birliği kapsamındaki işletmelerde aktif sermayenin % 76.58'ini çiftlik sermayesi, % 23.42'sini işletme sermayesi oluşturmaktadır. Sulama Kooperatifi kapsamındaki işletmelerde ise aktif sermayenin % 73.17'sini çiftlik sermayesi, % 26.83 'ünü işletme sermayesi oluşturmaktadır. Sulama Birliği kapsamındaki işletmelerde elde edilen gayrisafi üretim değerinin % 80.13'ü bitkisel üretim değerinden, % 19.87'si hayvansal üretim değerinden oluşmaktadır. Sulama Kooperatifi kapsamındaki işletmelerde ise gayrisafi üretim değerinin % 72.32'si bitkisel üretim değerinden, % 27.86'sı hayvansal üretim değerinden oluşmaktadır. Sulama Birliği kapsamındaki işletmelerde brüt karın % 91.32'si bitkisel üretimden % 8.68'i hayvansal üretimden sağlanmaktadır. Sulama Kooperatifi kapsamındaki işletmelerde ise brüt karın % 91.39'u bitkisel üretimden, % 8.61'i hayvansal üretimden sağlanmaktadır. Sulama birliğinde net sulama alanı 18 000 ha, sulama kooperatifinde net 500 ha' dır. Sulama birliğinde sulama oranı % 81.60, sulama kooperatifinde % 43.79'dur. Sulama birliğinde tahakkuk/tahsilat oranı % 60.50, sulama kooperatiflerinde % 52.45 olarak bulunmuştur. 2005, 256 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik analiz, sulama birliği, sulama kooperatifi, aktif sermaye, gayrisafi üretim değeri, değişen masraflar, brüt kar, tarımsal gelir, rantabilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A COMPARATIVE ANALYSIS OF FARMS IN THE AREAS OF KONYA-EREGLI-IVRIZ RIGHT BANK WATER ASSOCIATION AND KONYA-EREGLI-YENIZENGEN GROUND WATER IRRIGATION COOPERATIVE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Füsun TATLIDİL In this research, a comparative economic analysis of farms in the areas of Konya-Eregli-Ivriz Right Bank Water Association and Konya-Eregli-Yenizengen Ground Water Irrigation Cooperative was performed. Besides, the opinions of farmers about water organizations were evaluated by studying these organizations in various aspects. The data were collected from 53 farms which were selected by a stratified random sampling method in the area of Water Association and from 21 farms which were selected by simple random sampling method in the area of Ground Water Irrigation Cooperative. The data covers the 2001-2002 production periods. In the area of Water Association the average number of family members is 5.45 people and it is 5.47 people in the area of Ground Water Irrigation Cooperative. The average farm size is 160.08 decares and 153.65 decares respectively. The value of the total assets is composed of 76.58 % fixed capital and 23.42 % operating capital in the area of Water Association and 73.17 % fixed capital and 26.83 % operating capital in the area of Ground Water Irrigation Cooperative. Crop productions account for 80.13 % of gross production value with the balance (19.87 %) coming from animal production in the area of Water Association. In the area of Ground Water Irrigation Cooperative, 72.32 % of gross production value is from crop production and 27.86 % is from animal production. The crop production account for 91.32 % of gross margins with the balance (8.68 %) coming from animal production in the area of Water Association. In the area of Ground Water Irrigation Cooperative, gross margin value is 91.32 % of crop production and 8.61 % of animal production. Net irrigated area in Water Association is 18 000 ha, that is 500 ha in Ground Water Irrigation Cooperative. Irrigation ratio of Water Association command area is 81.60 % that of Ground Water Irrigation Cooperative is 43.79 %. The ratio of paid water charges to the actually collected water charges is determined 60.50 % in Water Association which is 52.45 % in Ground Water Irrigation Cooperative. 2005, 256 pages. KEY WORDS: Economic analysis, water association, ground water irrigation cooperative, assets, gross production value, variable costs, gross margin, net farm income, profitability.