Trakya bölgesindeki Rattus (Fischer, 1803) (Rodentia: Muridae) cinsinin populasyonlarının karyolojik özellikleri ve alloenzim varyasyonları
Karyological differences and allozyme variations in the populations of the Rattus (Fischer, 1803) (Rodentia: Muridae) in Turkish thrace
  1. Tez No: 170281
  2. Yazar: TOLGA KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Doktora Tezi TRAKYA BÖLGESİ'NDEKİ RATTUS (FISCHER, 1803) (RODENTIA:MURIDAE) CİNSİNİN POPULASYONLARININ KARYOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE ALLOENZİM VARYASYONLARI Tolga KANKILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuri YİĞİT Bu çalışmada, morfometrik, karyolojik ve elektroforetik varyasyonları belirlemek için, Beykoz, İğneada, Gelibolu, Pmarhisar, Trakya (Rattus norvegicus Berkenhout, 1769) olmak üzere 5 lokaliteden 100 Rattus spp. örneği incelendi. Morfometrik çalışmalarda toplam 35 morfolojik karakter ölçüldü. Morfometrik verilerin ayrışım fonksiyon analizine göre 4 ana grup şekillendi. Karyolojik çalışma kısmında toplam 49 örnek (42 R. rattus ve 7 R. norvegicus) analiz edildi. Rattus ratttus (Linne 1758) populasy onlarında 13., 9. ve 10. kromozom çiftlerinde polimorfizm tespit edildi. Gelibolu ve Pınarhisar R. rattus populasyonlarında B kromozomu bulundu. 2n: 38, 2n: 38+B, 2n:38+2B ve NFa: 58-60 olacak şekilde kromozom farklılıkları saptandı. Trakya ve Kuzeybatı Anadolu'dan 5 populasy onda 26 gen lokusunda elektroforetik olarak allozim varyasyonu incelendi. Analiz edilen 26 lokustan 16 lokus monomorfik ve bütün populasyonlarda aynı allelde fikse oldu, R. rattus ve R. norvegicus arasında 9 lokus ve tüm populasyonlar arasında 10 lokusun polimorfiktir. Tüm populasyonlarda polimorfik lokuslarda ortalama polimorfizm oranı %7.26 olup, 4.5-9.1 arasında değişmektedir. R. rattus populasyonlarında ortalama fiksasyon indisi F(ST) = 0.07 ve %7 genetik farklılık göstermektedir. Bütün populasyonlardaki ortalama heterozigotluk değeri H=0.023'dür. R. rattus populasyonları arasında Nei'nin genetik mesafe değeri oldukça düşüktür (D = 0.00 - 0.01). Nei'nin en yüksek genetik mesafesi ortalaması R. norvegicus ve R. rattus populasyonları arasındadır (D= 0.526). 2005, 143 sayfa Anahtar Kelimeler : Rattus spp., morfometri, karyoloji, allozim, varyasyon, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis KARYOLOGICAL DIFFERENCES AND ALLOZYME VARIATIONS IN THE POPULATIONS OF THE RATTUS (FISCHER, 1803) (RODENTIA: MURIDAE) IN TURKISH THRACE Tolga KANKILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Superviser: Prof.Dr. Nuri Yİ?İT In this study, 100 Rattus spp. were sampled from 5 locations- Beykoz, İğneada, Gelibolu, Pmarhisar, Trakya (R. norvegicus)- in order to determine the morphometric, the karyological and electrophoretic variations. In morphometry part of the study, a total of 35 morphometric characters were measured. According to discriminant function analysis of morphometric data, 4 main group were formed. In karyological part of the study, a total of 49 (42 R. rattus and 7 R. norvegicus) samples were analysed. We identified polymorphism for pair 13, 9,and 10 in R. rattus populations. In Gelibolu and Pmarhisar populations of R. rattus B chromosomes were found. 2n: 38, 2n: 38+B, 2n:38+2B and NFa: 58-60 were the recorded chromosomal differences. Allozyme variations were investigated by electrophoretic analysis of 26 gene loci in five populations of the genus Rattus from Thrace and north-western Anatolia. Sixteen of the twenty-six loci analysed were monomorphic and fixed for the same allele in all the populations. Ten loci in all populations and nine loci between R. rattus and R. norvegicus populations were polymorphic. The overall mean percentage of polymorphic loci for all the populations was 7.26, ranging from 4.5 to 9.1. The mean value of the fixation index was F(ST) = 0.07, indicating a 7% genetic variation in R. rattus populations. The overall mean heterozygosity for all the populations was H= 0.023. The Nei's genetic distances were low among intrapopulations of R. rattus populations (D = 0.00 to 0.01). The highest mean value of Nei's distances were found between R. norvegicus and R. rattus populations (D= 0.526). 2005, 143 pages Key Words : Rattus spp., morphometry, karyology, allozyme, variation, Turkey