Arazi kullanımındaki değişimlerin toprak erozyonu üzerine etkisi: Çankırı ili İndağı bölgesi örnek çalışması
The effect of land use change on soil erosion: A case study in Indağ region Çankırı
  1. Tez No: 170322
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÇANGA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Doktora Tezi ARAZİ KULLANIMINDAKİ DEĞİŞİMLERİN TOPRAK EROZYONU ÜZERİNE ETKİSİ: ÇANKIRI İLİ İNDAĞI BÖLGESİ ÖRNEK ÇALIŞMASI Mustafa BAŞARAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa R. ÇANGA Nüfus artışı özellikle tarım alanlarının orman ve mera alanları içerisinde genişlemesine neden olmaktadır. Bu alanlarda toprak işleme, toprak kalite parametrelerinde bozulmaya sebep olmakta ve toprakların erozyona duyarlılığını artırarak ekosistemin sürdürülebilirliğine zarar vermektedir. Bu araştırmanın amacı; arazi kullanımındaki değişimlerin bazı toprak özellikleri ile erozyona duyarlılıkları üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, Çankırı İli İndağı bölgesinde bulunan mera, doğal orman, plantasyon, taran ve rekreasyon alanlarından toprak sınıflarım belirlemek için 13 profil kazılmış ve horizon esasına göre 42 adet ömek ve ayrıca profil örneklerinin yanı sıra 289 yerden 0-10 ve 10-20 cm'den olmak üzere 578 adet yüzey örneği alınmıştır. Alınan örneklerde hacim ağırlığı, bünye, pH, hidrolik iletkenlik, organik madde analizleri yapılmış ve toprakların erozyona duyarlılık faktörleri belirlenmiştir. Araştırma alanı topraklan Inceptisol, Entisol ve Vertisol ordolanna ait, 3 alt ordo, 3 büyük grup ve 4 alt grup içerisinde sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF LAND USE CHANGE ON SOIL EROSION: A CASE STUDY IN INDAGI REGION, ÇANKIRI Mustafa BAŞARAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Prof. Dr. Mustafa R. ÇANGA Population grown has caused to agricultural land expansion in grassland and woodland. Soil tillage has injured ecosystem continuity by causing soil degradation and increasing soil erodibility in these land uses. The objective of this research was to determine the effects of land use changes on some soil properties and soil erodibility. In order to determine soil classification 13 soil profiles were excavated and 42 soil samples were taken. In addition, 578 soil samples were collected on 289 locations from 0-10 cm and 10-20 cm depths in woodland, plantation, grassland, cropland and recreational land. Such soil quality properties as bulk density, texture, pH, organic matter and hydraulic conductivity were analyzed in surface soil samples and soil erodibility factors were determined. Soils of the research site were placed into the ordos of Inceptisol, Entisol, Vertisol, and within those, into 3 sub-ordos, 3 big-groups and 4 sub-groups.