Ayran kalitesinde etkili bazı parametreler üzerine araştırmalar
Studies on some parameters affecting the quality of ayran (drinking yoghurt)
- Tez No: 170335
- Danışmanlar: PROF.DR. CELALETTİN KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Doktora Tezi AYRAN KALİTESİNDE ETKtLt BAZI PARAMETRELER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Balkır TAMUÇAY ÖZÜNLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Celalettin KOÇAK Üç aşamalı olarak planlanan bu çalışmada, sırasıyla sütün farklı normlarda ısıl işleme tabi tutulmasının, farklı inkübasyon çıkış pH'lannın ve sütlerin farklı basınçlarda homojenizasyonun Ayranların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine olan etkileri depolama süresi boyunca (4-5°C'de 14 gün) saptanmıştır. Bu amaçla toplam kurumaddesi ~% 8 ve yağ oranı ~% 1,5 'a standardize edilen sütlere, ilk aşamada 75, 85 ve 95°C'de 5'er dk ısıl işlem uygulanarak Ayran üretilmiştir. İkinci aşamada, birinci aşama sonuçlarının ışığı altında, süte uygulanan ısıl işlem parametreleri sabit tutulmuş (95°C'de 5 dk), ancak işlenecek sütün inkübasyonuna farklı pH'larda (4,0; 4,3 ve 4,6 pH) son verilerek üretim gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise farklı basınçlarda (150, 200 ve 250 kg/cm2) homojenize edilen sütlerin, ikinci aşama sonuçları göz önüne alınarak, ısıl işlem uygulanması (95°C'de 5dk) ve inkübasyon çıkış pH'sı (4.0) sabit tutularak Ayran üretimi gerçekleştirilmiş tir. Her üç aşamada da Ayran stabilite parametresi olarak serum ayrılması ve viskozite değerleri dikkate alınmıştır. Ayran örneklerinde ayrıca, pH değerleri, titrasyon asitliği, laktik asit, asetaldehit içerikleri belirlenmiş, yoğurt bakterilerinin canlılığı saptanmış ve hedonik skala kullanılarak kıvam, tat-aroma ve genel kabullenme açısından duyusal farklılıklar test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, uygulanan farklı ısıl işlem normlarının Ayran'nm stabilitesi üzerine önemli bir etkisinin olduğunu (p0,05). Farklı inkübasyon çıkış pH'lannın ise, Ayran örneklerinin pH, titrasyon asitliği, laktik asit, asetaldehit, serum ayrılması ve viskozite değerleri üzerine etkisi önemli bulunmuştur (p0,05). örneklerin farklı asitliklere sahip olması, duyusal nitelikler üzerinde önemli bir farklılık yaratmamıştır (p>0.05) Çalışmanın son aşamasında Ayran 'lar in diğer özelliklerinin yanında stabilite parametreleri olan serum ayrılması ve viskozite değerlerine bakıldığında, homojenizasyon basıncının artmasıyla serum ayrılmasının azaldığı, viskozitenin arttığı görülmüştür (p0,05). 2005, 109 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fermente süt ürünleri, Ayran, Isıl işlem, Asitlik (pH), Homojenizasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis STUDIES ON SOME PARAMETERS AFFECTING THE QUALITY OF AYRAN (DRINKING YOGHURT) Balkır TAMUÇAY ÖZÜNLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Dairy Technology Department Supervisor: Prof.Dr. Celalettin KOÇAK In the three steps research, the effects of different heat treatments, incubation end pHs and homogenization pressures of milk on the physical, chemical, microbiological and sensory properties of Ayran were investigated during 14 days of storage at 4-5°C. Throughout the experiment, milk used for Ayran production was standardized to ca. 8% total solids and 1,5% fat In the first step, milk was heat treated at 75, 85 and 95°C for 5 min prior to Ayran production. In the second step, based on the results of first step, milk was heat treated at 95°C for 5 min but incubation was terminated at different pHs (4,0; 4,3 and 4,6). In the final step, milk was homogenized at different pressures (150, 200 and 250 kg/cm2) but the heat treatment (at 95°C for 5 min) and incubation end pH (4,0) were kept constant before Ayran production was carried out. In the experiment, whey separation and viscosity were taken as stability parameters. Ayran samples were analyzed for pH, titratable acidity, lactic acid and acetaldehyde contents. In addition, the number of yoghurt bacteria were counted and sensory properties (body, texture and overall) were determined using a hedonic scale. Results showed that different heat treatments had an significant effect on Ayran stability (p0,05). Surely, the differences in the incubation end pHs resulted in significant variations in the pH, tit acidity, lactic acid and acetaldehyd contents of Ayran samples (p0,05). At this stage, sensory properties did not appear to be influenced by the differences in the acidity of Ayran samples (p>0.05). Finally, with the increased homogenization pressure, whey separation tended to decrease while viscosity was increasing(p0,05). 2005, 109 pages KEY WORDS: Fermented milk products, Drinking yoghurt, Ayran, Heat treatment, Acidity (pH), Homogenization