Diyarbakır ili asma gen potansiyelinin RAPD (random amplified polymorphic DNA) tekniği ile moleküler analizi
Molecular analysis of Diyarbakır region's garapevine germplasm by RAPD (random amplified polymorphic DNA) technique
  1. Tez No: 170340
  2. Yazar: HÜSEYİN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Doktora Tezi DİYARBAKIR İLİ ASMA GEN POTANSİYELİNİN RAPD (Random Amplified Polymorphic DNA) TEKNİĞİ İLE MOLEKÜLER ANALİZİ Hüseyin KARATAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Y. Sabit AĞAOĞLU Bu araştırmada, Diyarbakır ilinde yetiştirilen 38 çeşit ve bu ilden Milli Koleksiyon Bağı'na aktarılan 8 çeşit olmak üzere toplam 46 üzüm çeşidinin (Vitis vinifera L. cvs.) 25 dekamer primer kullanılarak RAPD (Random Amplified Polymorphic DNA) tekniği ile genetik benzerlikleri araştırılmıştır. Kullanılan primerlerden en fazla polimorfik bant (7 bant) OPA-18'de elde edilirken, en düşük polimorfik bant değerlerini (3 bant) OPA- 01, OPA-02, OPA-04, OPF-06, OPO-02, OPO-11, UBC-238 ve P-437 primerleri vermiştir. Çalışmada daha önce asma da (Vitis vinifera L. cvs.) bir çok araştırıcı tarafından kullanılan Lodhi et al. (1994) metoduna göre 46 üzüm çeşidinin DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu çeşitler arasındaki genetik ilişkiler benzerlik indeksi ve dendogram düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Üzüm çeşitlerinden en düşük benzerlik Hasani-Amorku çeşitleri arasında (0.630), en yüksek benzerlik oram ise (0.918) Şaraphk-Avkenek kombinasyonunda görülmüştür. Çeşitlerdeki nispeten yüksek genetik benzerlik oranı dendograma da yansımıştır. Dendogram, farklı dallanmalardan ziyade iç içe girmiş değişik sayıda çeşit içeren alt gruplardan oluşmuştur. Bunlarda ise bağlantı oluşturan çeşitler dışında temel olarak beş alt grup oluşmuş olup 1. Grupta 3, 2. Grupta 3, 3. Grupta 6, 4. Grupta 8 ve 5. Grupta 17 çeşit yer almıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin genetik benzerlik oranlan ile ampelografik benzerlikleri arasında genellikle bir ilişkiye rastlanmamıştır. 2005, 70 sayfa ANHTAR KELİMELER : Vitis vinifera L., moleküler tanımlama, üzüm çeşitleri, DNA izolayonu, RAPD, benzerlik indeksi, dendogram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis MOLECULAR ANALYSIS OF DİYARBAKIR REGION'S GRAPEVINE GERMPLASM BY RAPD (Random Amplified Polymorphic DNA) TECHNIQUE Hüseyin KARATAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU In this research, genetic similarities a total of 46 grape cultivars (Vitis vinifera L. cvs.) were investigated using 25 10-mer RAPD primers. The highest number of polymorphic bands (7) was obtained from OPA-18 primer. The lowest band number (3) was observed in OPA-OI, OPA-02, OPA-04, OPF-06, OPO-02, OPO-11, UBC-238 and P-437 primers. Cultivars were obtained from the city of Diyarbakır, Türkiye (38 cvs.) and from the National Germplasm Collection Vineyard located in Tekirdağ, Türkiye (8 cvs.). DNA isolation was performed according to Lodhi et al (1994). Genetical relationships were analyzed by using genetic similarity index and dendogram. The lowest similarity was observed between Hasani and Amorku (0.630) and the highest was 0.918 between Şaraplık and Avkenek. Relatively high genetic similarity rates observed were consistent with the result of dendogram analysis. Dendogram was consisted of sub-groups containing different cluster. Aside from single cultivar containing groups, 5 subgroups were formed with 3, 3, 6, 8 and 17 cultivars in each, respectively. Cultivars did not show any relationships between their ampelographical features and genetic similarity rates. 2005, 70 pages Key Words : Vitis vinifera L., molecular identification, grape cultivars, DNA isolation, RAPD, similarity index, cluster analysis.