Farklı sulama zamanları ve azot dozlarının arpada verim ve malt kalitesine etkisi
The effect of different irrigation times and nitrogen doses on yield and malting quality of barley
- Tez No: 170339
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ FARKLI SULAMA ZAMANLARI VE AZOT DOZLARININ ARPADA VERİM VE MALT KALİTESİNE ETKİSİ SERPİL (KARABAY) GÜLTEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ Çalışma, Konya ekolojik koşullarında 2002-2003 ve 2003-2004 üretim yıllarında iki yıl süreyle yürütülmüştür. Aydan hanım maltlık arpa çeşidinin farklı zamanlarda yapılan sulamalarda ve değişik azot dozlarında verim ve malt kalitesine etkileri incelenmiştir. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülen denemede, ana konuları sulama zamanları (S0: Sulama yapılmayan, SI: Ekim döneminde bir sulama, S2: Sapa kalkma döneminde bir sulama, S3: Ekim ve sapa kalkma dönemlerinde birer defa olmak üzere iki sulama ve S4: Ekim, sapa kalkma ve başaklanma dönemlerinde birer defa olmak üzere üç sulama) ve alt konuları azot dozları (NO: Azot verilmeyen, Nl : 4 kg/da azot, N2: 8 kg/da azot ve N3: 12 kg/da azot) oluşturmaktadır. Araştırmada; çıkan bitki sayısı, bitki boyu, hasat indeksi, biyolojik verim, tane verimi, metrekaredeki başak sayısı, 1000 tane ağırlığı, metrekaredeki tane sayısı, başakta tane sayısı, protein oranı, birinci kalite oranı ve hektolitre ağırlığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yapılan sulamalar verim ve verim unsurlarını artırmıştır. Yapılan azotlu gübrelemenin etkisi sulamaya bağımlı olarak değişmiştir. Sulama sayının artmasıyla birlikte verim ve unsurları için ihtiyaç duyulan azot miktarı artmaktadır. İncelenen kalite kriterleri yapılan sulama uygulamaları ile olumlu yönde etkilemiştir. Artan dozlarda verilen azotlu gübre elde edilen ürünü istenilen kaliteden uzaklaştırmıştır. Çalışma sonunda, Konya koşullarında kaliteli maltlık arpa üretimi için Aydan hanım çeşidinde uygun kültürel tedbirlerin alınmasının yanında, ekim, sapa kalkma ve başaklanma dönemlerinde yapılacak üç sulama ve 4-8 kg/da azot uygulaması ile yüksek verimli ve istenilen kalitede maltlık arpa yetiştirilmesi yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. 2005, 146 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sulama, azot, verim, maltlık arpa, malt kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis The Effect of Different Irrigation Times and Nitrogen Doses on Yield and Malting Quality of Barley Serpil (KARABAY) GÜLTEKÎN Ankara University 0 Graduate School of Natural and Applied Sciences Farm Structures and Irrigation Department Supervisor: Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ This study was carried out in Konya region in 2002-2003 and 2003-2004 growing seasons. The effects of different irrigation times and various nitrogen doses were investigated on yield and malting quality of Aydanhanim, malting barley variety. Experimental design was a randomized complete block design in split plots with three replications; main plots were irrigation times (SO: without irrigation, S 1 : one irrigation at planting, S2: one irrigation at shooting, S3: two irrigations at planting and shooting, S4: three irrigation at planting, shooting and heading) and split plots were nitrogen doses (NO: Nl : 4 kg N da“1, N2: 8 kg N da”1, 12 kg N da"1) The yield components and quality traits, as number of emergent plant, plant height, harvest index, biological yield, spike per square meter, thousand kernel weight, number of kernel per square meter, kernel per spike, protein content, first quality rate and test weight were investigated as the yield components and quality traits. According the results obtained from the study, yield and yield component values inceased irrigation. The effects of nitrogen application varied due to irrigation. Increasing the number of irrigation increased the requirement of nitrogen amount for yield and yield components. The quality traits were affected positively with irrigation. The quality of production was decreased when nitrogen dose increased. The results indicated that high yield and better malting quality of the Aydanhanim barley variety could be obtained by applying three irrigations at planting, shooting and heading stages9and N amount between 4 kg N da -1 and 8 kg N da -1 under appropriate growing techniques. 2005, 146 pages KEY WORDS : Irrigation, nitrogen, yield, malting barley, malting quality