All optical switching via diffraction grating formed by interference of gaussian beams
Gauss ışınlarının girişimiyle oluşan dağıtma ızgarasıyla tamamen optik anahtarlama yöntemi
- Tez No: 170355
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DİNLEYİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada iki Gauss huzmesinin girişimi ile oluşturulan, geçici kırınım ızgarasıyla kontrol edilen tamamen optik anahtarlama düğümü incelenmiştir. Bu tasarımda 3 boyutlu anahtarlama örgüsü, Gauss huzmelerinin gerçek profili ve hızlı anahtarlama süreleri için malzemelerin doğrusal olmayan tepkileri düşünülmüştür. Yansıma katsayısını ve anahtarlama düğümünün verimini bulabilmek için dalga kılavuzun sönümlü bölgesine dört dalga karışımı metodu uygulanmıştır. Oluşturulan ızgaranın yayılma kipi üzerindeki etkisi küple dalga denklemleri ile incelenmiş ve küple katsayısı Dağıtık Geri Beslemeli Lazer yaklaşımıyla hesaplanmıştır. Toplam kırınım verimliliği için bir yöntem önerilmiş ve daha yüksek verimlilik için optimizasyon parametreleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study we investigate an all-optical switching node which can be controlled via transient grating formed by interference of two Gaussian beams. This design considers 3-D architecture of switching fabrics, real profile of Gaussian beams and nonlinearity for fast switching time requirements. Four Wave Mixing (FWM) is applied in the evanescent field region of waveguide to estimate the reflection angle and the efficiency of switching node. The effect of the formed grating on the propagation of mode is analysed by coupled mode theory and co-directional mode coupling coefficient is found by using Distributed Feedback Laser approach. A method for overall diffraction efficiency is proposed and optimization parameters for better efficiency are described. IV