Planning and design of a new geothermal district heating system of 2 X 5000 dwellings in Balçova
Balçova'da 2 X 5000 konut kapasiteli yeni bir jeotermal bölge ısıtma sisteminin planlanması ve tasarlanması
- Tez No: 170354
- Danışmanlar: PROF.DR. MACİT TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Öz Jeotermal bölge ısıtma sistemlerinin kavramsal planlaması (teknik, ekonomik ve politik fizibilitesi), bu projelerin en önemli adımıdır. Bu çalışmada, jeotermal bölge ısıtma sistemleri için önerilen kavramsal planlama modeli, Balçova'da(İzmir) gündemde olan Balçova Sistem-2 jeotermal enerji bölge ısıtma sistemi projesine uygulanmış ve sistemin teknik, ekonomik ve politik olabilirliği incelenmiştir. Jeotermal bölge ısıtma sisteminin uygulanacağı bölge, maksimum 3917 konut yapılaşma kapasitesine sahip olup, yapılaşmanın yaklaşık %80'i tamamlanmıştır. Bölgedeki mevcut toplam konut alam 310.700 metrekaredir. Jeotermal bölge ısıtma sistemlerinin ekonomikliğini etkileyen en önemli faktör, bölgede yer alan konutların yapılacak olan jeotermal bölge ısıtma sistemine katılımlarının oranıdır. Çalışmada, (%100 ile %26 arasında) farklı katılım oranlan, (1250 $ ile 1500 $ arasında) katılım paylan ve (2 veya 5 yıl) katılım yıllan göz önüne alınmış ve iç karlılık oranım sıfıra en yalan pozitif yapan aylık enerji kullanım ücretleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Conceptual planning (technical, economical and politic feasibility) of geothennal district heating systems is the most important step of these projects. In this study, a conceptual planning model developed for geothennal district heating systems is applied to the project of Balcova (Izmir) System-2 Geothermal District Heating System which is on the agenda nowadays in Balçova and the technical, economic and politic feasibilities are investigated. The city section on which the geothermal district heating system will be constructed has a maximum capacity of dwellings having an area of 391,700 m2 and 80% of them have been built and are in use. The most important parameter that affects the economics of the geothermal district heating systems is the participation ratio of the dwellings in the district. In this study different participation ratio (between 100% and 26%), participation costs (between 1250$ and 1500$) and participation periods (2 or 5 years) are considered and the monthly fixed energy charge which will make the internal rate of return ratio approximately positive values around 0% are calculated. IV