Analysis of graphical user interface design in the context of human-computer interaction (with a case study on oven control panel)
İnsan-bilgisayar etkileşim bağlamında grafiksel kullanıcı arayüz tasarımı analizi
- Tez No: 170365
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖNDER ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZ Dijital ürünlerin popülaritesinin arttığı çağımızda, bilgisayar ve araçları hayatımızın her parçasını etkilemektedir. Yeni teknolojiler, bu ürünleri ve araçlarım kullananlara alışılmamış bir güç sağlamaktadır. Dijital ürünler ve onların grafiksel arayüzleri, hala hızla yayılan yeni teknolojilerdir. Yakın gelecekte, dijital ürünlerin kullanımı içinde insan performansı, hızla genişleyen bir araştırma-geliştirme konusu olarak kalacaktır. Bu nedenle dijital ürün ve kullanıcı arasındaki iletişim tasarımının önemi göz önünde tutulmalıdır. Grafiksel arayüz terimi dijital ürünün insanla, insanın dijital ürünle iletişim kurduğu ara tabaka anlamına gelir. İyi tasarlanmış bir ürün başarısız bir arayüzle başarısız olabilir. Tam tersine, iyi tasarım değerlerine sahip olmayan bir ürün ise iyi tasarlanmış bir arayüzle başarılı olabilir. Kullanıcı ve dijital ürün arasında en iyi etkileşimi elde etmek için grafiksel arayüzün kendisi kullanıcıyla iyi ilişkiler kurma, kullanılabilir olma, kolay öğrenilme gibi bazı temel tasarım değerlerine sahip olmalıdır. Kullanıcı seviyesinde arayüzler bir çok insanın hayatını değiştirebilir. Örneğin doktorlar daha kesin ölçümler yapabilir, çocuklar daha kolay öğrenebilir, teknisyenler işlerini daha güvenle yapabilirler. Bazı değişikler ise bu örnekleri yadsır. Sıklıkla, kullanıcı aşırı kompleks, detaylı terminolojiye sahip karmakarışık taslaklarla karşı karşıya gelince hüsran, korku ve başarısızlıkla başa çıkmak zorundadır. Tasarımcılar bilgiyi en iyi şekilde organize etmenin yollarının aramaktadırlar. Yeni iletişim dilleri, görsel ve çekici olanaklar geliştirmektedirler. Direkt kullanım, görüntülü iletişim ve görsel gerçeklik dijital ürünlerle ilişki kurmamızı değiştirebilir. Sonuç olarak, kullanıcının yaşam kalitesini iyi tutma hedefi akılda tutulmalıdır. Bu araştırmada, endüstriyel tasarımcının bakış açısından, asıl konu olan grafiksel arayüzün tasannu ve onun kullanıcıyla etkileşim yöntemleri değerlendirilmiştir. Kullanıcı davranışını iyi tanımlayan bir tasarım diliyle bu çalışma, konunun öznesi olan başarılı bir ürün reçetesini araştırmayı gündeme getirmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this era that the popularity of digital products has risen, computer and its tools affect every part of our lives. New technologies provide extraordinary powers to those people who master them. Digital products and their graphical user interfaces are stili new technologies that are being rapidly disseminated. Human performance in the use of digital product will remain a rapidly expanding research and development topic in the coming decades. For this reason, the importance of interaction between digital product and user should be considered. The term“Graphical user interface”is the layer where the digital product communicated with human and human communicated with digital product. A well- designed product can fail with an unsuccessful interface. Conversely, a product has not good design values can become successful with its well-designed interface. To get best interaction betvveen digital product and user, the graphical interface design itself has some rudimentary design values like user-fiiendliness, usability, easy to learn, ete. At an hıdividual level, user üıterfaces change many people's lives. For instance, doctors can make diagnoses that are more accurate, children can learn more effectively and technicians can manipulate their job more safely. Some changes, however, are disruptive; too often, users must çöpe with frustration, fear, and failure when they encounter excessive complexity, incomprehensible terminology, ör chaotic layouts. Designers are exploring how best to organize information graphically. They are developmg query languages and visually attractive facilities. Techniques such as direct- manipulation, telepresence, and virtual realities may change the ways that we hıteract with and think about digital products. Consequently, the goal of making the user's quality of life berter is important to keep in mind. in this research, from the point of an industrial designer's view, the subject matter 'Graphical user interface design', and its ali interaction rules with user are evaluated. in terms of design language, which has the ability of understand the user behavior, it puts the subject matter on the agenda to explore recipe of a successful product.