Mimari tasarımda bina total performansı kavramı: metro istasyonlarında değerlendirme
The Concept of total building performans in architectural design: evaluation of subway stations
- Tez No: 21831
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN SAĞLAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında performans kriterleri ve kriterlere ait sınır şartları tanımlanarak, metro istasyonları tasarımlarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla var olan bir model kullanımıyla değerlendirme çalışması ve durum çalışması yapılmıştır. Çalışma amaca ilişkin çeşitli alt amaçlar doğrultusunda yürütülmliştür. Birinci bölümde, değerlendirme işlemine ait bilgiler verilerek, belirlenen amaçlar doğrultusunda çalışmanın içeriği anlatılmaktadır. İkinci bölümde, raylı sistemlerin gelişimi, ülkemizdeki kentsel raylı sistemlere ait bilgiler verilerek, metro sisteminin özellikler; sistem tasarım felsefeleri; tarım elemanları ve tasarım kararları; şehircilik faktörleri; istasyon sınıflamaları; istasyon tasarım aşamaları alt başlıklarıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde, değerlendirme süreci tanımlanarak, değerlendirmenin nesnel ve öznel boyutlarına ait bilgiler ve ölçekler anlatılmakta dır. Dördüncü bölümde, tasarım ürününün değerlendirilmesinde kullanılan Bina total performansı değerlendirme modeli incelenmiştir. Bina total performansı kavramı, performans gereklilikleri, kabul edilebilirlik limitleri, bina teşhileri, sistem integrasyonu.durum çalışmaları (case study) ve bina üretim işlemi alt başlıklarıyla ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca transit terminallere ait bir değerlendirme çalışması da incelenmiştir. Beşinci bölümde, seçilen değerlendirme yöntemine dayalı olarak Aksaray istasyonu için yapılan değerlendirme ve sisteme ait durum çalışmaları anlatılmaktadır. Metro istasyonlarına ait performans kriterleri ve sınır şartları verilerek, Aksaray istasyonunda yapılan ölçümler sınır şartlarıyla karşılaştırılmış, sonuçlar tablolarda gösterilmiştir. Bölüm içinde yapılan durum çalışmalarında ise sistem kullanıcıların sisteme ait tercihleri ve sistemin kullanımı incelenmiş sonuçlar grafikler halinde gösterilmiştir. Altıncı bölümde, çalışmanın amaca uygunluğu ve sonuçları tartışılmıştır. Ek A' da yapılan ölçüm çalışmalarına ait sonuçlar gösterilmiştir. Ek B'de durum çalışmaları için üretilen istatistiksel bilgilere ait tablolar vardır. Ek C, Aksaray istasyonunun mekanlarına ait fotoğrafları içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CONCEPT OF TOTAL BUILDING PERFORMANS IN ARCHITECTURAL DESIGN EVALUATION OF SUBWAY STATIONS Evaluation studies are intended to provide valid, reliable and usefull information to those who manage the building and its environment Appraisal is a process where we look back on what has been achived, discover the quantities, and performance of design products(or process) and evaluate these. Appraisal fosters either improvement of the object appraised, storage of the information for future use or the selection of an appropriate solution from competing solutions. This study consists of an evaluation of subway stations using an existing model in order to develop subway station designs by defining performance criteria and their limits of acceptibilities. Light Railway Transportation System/ 1. stage in Istanbul have been evaluated in this study. The evaluation consisted of observation of passenger movement in the station, the time necessary for the station to be run out is recorded during the peak hours. In thi manner sufficiency of the station according to required period is evaluated. Information concerning, the use and capacity of Light Railway Transportation System /l. stage in Istanbul is obtained from case study. The case study are shown in form of tables and graphs. In the content of subjective evaluation the users are interviewed at the stations. Their preferences and adaptations to the system is evaluated. the results of evaluation are shown by diagrams. In the first chapter, the study area and the contents with respect to goals have been defined. In the second chapter, the definition of subway stations and history of railway systems have been examined. Then design considerations have been mentioned and elements of design in subway stations have been explained. Design considerations in subway systems are introduced in mainly five sections:. Balanced design. Typical transit station features - Vil-. Station size. Urban conditions. Space between stations Main elements of subway system explained in second chapter are as followed:. Entrance. Station concourse. Vertical circulation elements. Platforms. Passage way under the platform and tunnels. Mezani nne In the third chapter, appraisal process has been defined. In general, appraisal studies are intended to provide valid reliable and useful 1 information to those that manage the building. The process has been examined in three basic steps:. Represantat i on. Measurement. Evaluation APPRAISAL REPRESENTATION MEASUREMENT EVALUATION Figure 1. Three basic steps in appraisal In first essential in any appraisal is to have an appraisable object, this is to represent the concept in some tangible form. In representation stage, design solutions is modelled in any suitable way. The model migt be verbal, mathematical, visual or even“full vi ii-Mandates relating to interior occupancy requirements and the environmental parameters of comforts. These comfort parameters have been determined as followed:. Building integrity. Thermal comfort. Acoustic comfort. Visual comfort. Air quality. Spatial comfort Each building performance madates has a ”comfort zone" establishing the limits of acceptibility for the type of occupancy concerned. These limits often translated into standards, codes and guidelines are established by physiological, psychological, sociological, and economic requirements of occupancy. The limits must be established for the range of building or space functions and the range of occupancy types and factors. According to the method, limits of acceptibility of each mandates are measured and assessed to provide, thermal comfort, lighting comfort, air quality and functional comfort for occupancy, as well as to provide building integrity. The evaluation process of any transit stations which is still in use is introduced by the following readings:. Criteria development. interface facility analysis. Evaluation of performance In the fifth chapter, the model is studied on Light Railway Transportation System/ 1.. Stage in Istanbul Station type definitions are included in the representation part of the evaluation study, systems performance criteria, and the limit of acceptibility are also given. Then the period of running out of the station during peak hours are measured and compared to the limits of acceptibilities in assesment part. Eventually, spatial (functional) performance of the station is evaluated. In the study, subjective evaluation includes user interviews. From these interviews it is obtained that user's preferences about systems are evaluated and shown in graphically. - X-Fifth part, including the case study consists of information gathered from the questionnaires, about the use of the system and from documents about the capasity of the system. The result of the study is discussed from the point view of the thesis aim, in the sixth chapter. Data concerned in the graphs and numerical values of the measurements inarea are given in appendix. - Xi-