Betonarme çerçeveli yapıların mantolama ve ek perdelerle güçlendirilmesinin irdelenmesi
Research of strengthening of RC frame structures columns with jacketing and addition of RC shear walls
  1. Tez No: 170371
  2. Yazar: EŞREF İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ SAYIL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ BETONARME ÇERÇEVELİ YAPILARIN MANTOLAMA VE EK PERDELERLE GÜÇLENDİRİLMESİNİN İRDELENMESİ M. Eşref İNAL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Ali Sayıl Erdoğan Yıl: 2005, Sayfa: 78 Bilindiği gibi ülkemiz bir deprem kuşağında bulunmaktadır. Dolayısıyla sık sık depremler meydana gelmekte ve bir çok can kaybının yanında önemli miktardaki yapıda da hasar meydana gelmektedir. Bu yapıların yıktırılıp yeniden yapılmasının maliyeti oldukça yüksek olduğu için yapılacak onaran ve güçlendirme ile yapı eski dayanımına veya eskisinden daha güçlü bir hale getirilebilir. Bu çalışmada onarım ve güçlendirme yöntemlerinden kısaca bahsedildikten sonra özellikle betonarme çerçeveli yapılarda çok kullanılan bir yöntem olan Kolonların Mantolama ve Ek Perdelerle Güçlendirilmesi irdelenecek ve bu konuda sayısal örnekler verildikten sonra örnek birkaç yapının güçlendirilmesi anlatılacaktır. Anahtar Kelimler: deprem, yapı hasan, onaran, güçlendirme, mantolama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCH of STRENGTHENING of RC FRAME STRUCTURES WITH JACKETING and ADDITION of RC SHEAR WALLS M. Eşref İnal Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Ali Sayıl ERDO?AN Yd: 2005, Pages: 78 As it is known that our country is in earthquake region. Therefore, earthquakes are happened in very often and it causes human lost and structural damage. Because of expenses of demolishing and rebuilding of structures are very high, by the rehabilitation and strengthening, damaged structure can gain strength as it's undamaged phase and most probably it could be more safer. In this thesis, after repairing and strengthening methods are dealt with, strengthening of RC columns with jacketing and additional RC shear walls which are the methods especially used in RC framed structures, are inspected and after numerical examples are given as a case study, strengthening some example structures are explained. KEY WORDS: earthquake, damage of structure, repair, strengthening, jacketing u