Alçak basınçlı borulu sulama şebekeleri projelendirme kriterleri
Design criteria the low pressure pipe irrigation network
- Tez No: 2601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ALÇAK BASINÇLI BORULU SULAMA ŞEBEKELERİ PROJE KRİTERLERİ (Yüksek Lisans Tezi) RECEP KANIT GAZI ÜN İVE RS İTE S I FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1987 ÖZET Birinci bölümde- borulu sulama sisteminin önemi? tanımı ve ilgili açıklamalarında bulunulmuştur. Halen Türkiye'deki du rum açık lanmış tir. İkinci bölümde, borulu sistem sulama şebekesi borulama özellikleri açıklanmıştır. Burada, yeraltı su dağıtım sistemle ri için kullanılan beton, betonarme, asbest borular fiziksel ve hidrolik özellikleri ile açıklanmıştır. Sulama amaçlı bu borula rın birleşim us.ulexi?ve yerleştirilmesinde dikkat edilmesi gere ken noktalar ortaya çıkarılmıştır.üçüncü bölümde/ basınçlı- borulu sistem sulama şebekesi elemanları belirlejsaiştir.' Bu elemanların? hidirarlik ve kullanım özellikleri belirtilmiştir* Dördüncü bölümde, basınçlı borulu sistem sulama şebekesi boru kapasite hesapları çıkarılmıştır. Boru, hidroliği temel ka ideleri oluşturulmuştur.“İioru hidroliği temel ka iteleri burada uygul anmış tır. Beşinci bölümde, alçak basınçlı borulu sistem sulama şebe kesi projeleri dirme kriterleri oluşturulmuştur. Altıncı. bölümde, sonuç olarak”, 'sulama, şebekeleri tipleri kısaca tartışılmış Ye tercihin izafi olarak, şartların analizi ne ticesinde en uygunu ve optimumun yapılabileceği belirlenerek., Tür kiye şartlarında. genellikle bir çok bölgede borulu şebeke uygulan ması bir çok zaman optimum neticeyi vereceği ortaya konulmuştur* II
Özet (Çeviri)
DESIGN CRITERIA THE LOW PRESSURE PIPE IRRIGATION NETVORK (M.Sc. Thesis) Recep KANIT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1987 ABSTRACT In tins thesis; basic criteria of the low Pressure pipe irrigation design is indicated. This thesis consist of siss chapters. In the. first chapter* the importance* define are explained. Applicated networks are determined in TURKEY In the second chapters. Phusical and hudraulic aspects of concrette, reinforced concrete t asbests pipes f o rounder ground irrigation distribution systems, are indicated. Spacma and installation points of abave pipes are painted out» IIIIn the third chapter, Specialised structures, which. are used with low pressure pipe irrigation network to control the water and protect the pipeline from damage, are indicated. In the fourth chapter. Discharge copaaty of the poressure pipe irrigation netvork is determined. Basic pipe-hydraulics eguations are applicated. In the fifth chapters design criteria of the low pressure irrigation system are determined and developed. Finaly, results were given in sixth chapter: Irrigation networfc types were discussed and preferable systems were shown. As ares ul t of e.%Lstino data analysis most of the condition shows relatively pipe netvork was the optimum solution pipe network gave preferable.result m TURKEY. IV