Hafif metal ve cam hazır elemanlarla yapılmış çağdaş cephelerin Türkiye'deki uygulamaları ve sorunları
  1. Tez No: 17038
  2. Yazar: ALİ GÖLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda Türkiye'de özellikle büyük şehirlerimizdeki ticaret ve iş merkezlerinin artması, inşaat sektöründe yeni sistem arayışlarını başlatmıştır. Yüksek binalar da en belirgin özelliklerden biride dış cephelerde kullanılan yeni malzeme uygulamasıdır.“Hafif metal ve cam hazır elemanlarla yapılmış çağdaş cephelerin Türkiye'deki Uygulamaları ve Sorunları”konulu bu çalışmada özellikle büyük şehirlerimizdeki Ankara, İstanbul'daki yapılmış ve yapılan uygulamalar incelenmiştir. Birinci bölümde; konunun önemi ve tarihçesi ile ilk uygulama örnekleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; bina cephesinde kullanılan panellerin sınıflandırması yapılarak ortak özellikleri açıklanmıştır. Türkiye'deki uygulamalarda tercih edilen alüminyum ve cam panel tipleri ele alınmıştır. Bu panellerin genel özellikleri ve binaya tesbit şekilleri anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde; Türkiye'deki binalarda uygulanan alüminyum ve cam panellerle yapılmış cephe uygulamaları incelenerek, bu panellerin binaya montaj sistemleri ve sorunları fotoğraf ve çizimlerle ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde; İncelenen örneklerden elde edilen bulgular sonuç olarak değerlendirilmektedir. Hafif metal ve cam panelden yapılmış uygulamalarda en önemli konu, yapı fiziğinin gerektirdiği bazı önemli hususların iyi değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate of fronts of buildings at high rise building were constructed at trade and bussines center of the big cities. The study is called "The problem and applications of ligth metal, and glass prefab ricated modern fronts of buildings In Turkey In this study samples had been chosen from building applications in Ankara and Istanbul. The study was carried out under the following chapters In the first section; subject of study and background and early samples had been explained. In the second section; The panals which are used at buildings fronts had been clas sified according common specialities Study deal with aluminum and glass panal which are prepared at applications in Turkey. The general characters and particularities and fixing forms had been explained. In the third section; After investigation on aluminum and glass panals at applica tions in Turkey had been represanted the montage systems in buildings by photographs and drawings. In the Forth section; the findings which were reached atthe end of study had been evaluated.