Tepesidelik, Tuzköy ve Yavşantuzlası kayatuzlarının termolüminesans yöntemle tuzak-enerji parametrelerinin incelenmesi
The Study of the trap-energy parameters of Tepesidelik, Tuzköy and Yavşantuzlası rocksalts by thermoluminescence methods
- Tez No: 17039
- Danışmanlar: PROF.DR. ABİDİN AYPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
c52:@ 1c Yüksek Lisans Tezi TEPESiDELiK, TUZKÖY VE YAVŞAFTÜZLASI KAYATÜZLARIJTIBr TERMOLüMiNESAÎTS YÖNTEMLE TUZAK-ENERJi PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ Erhan AKIN Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Abidin AYPAR 1990 sayfa : 77 Jüri : Prof.Dr. Abidin AYPAR Prof.Dr. T. Huri DURLÜ Doç.Dr. Semi ha BAHÇEL i Bu çalışmada Tepesidelik (Kırşehir), Tuzköy (Nevşehir) ve Yavşantuzlası (Konya) yörelerinden alınan kayatuzu numunelerinin termalüminesans ışıma eğrilerinden yararlanılarak, En Büyük Sıcaklık, ilk Yükselme, Farklı Isıtma Hızları ve Yarı Genişlik yöntemleri ile bu numunelere ait tuzak derinliği ve kaçma frekansı parametreleri hesaplanmıştır. Deneyde her üç numune için elde edilen ışıma eğrilerinin biri 417±7 diğeri 570±18 °K dolayında iki pikten oluştuğu bulunmuştur. Tepesidelik, Tuzköy ve Yavşantuzlası numunelerine ait ışıma eğrilerinin l ve 2 nolu pikleri için tuzak derinlikleri sırasıyla, En Büyük Sıcaklık Yöntemine göre: 0,85, 1,18, 0,82, 1,16, 0,85, 1,1 eV iilk Yükselme Yöntemine göre: 1,07, 2,20, 1,21, 2,03, 1,20, 2,17 eV Farklı Isıtma Hızları Yöntemine göre: 0,43, 1,35, 0,33, 1,24, 0,49, 0,78 eV Yarı Genişlik Yöntemine göre: 1,27, 2,65, 1,39, 2,91, 1,09, 2,41 eV bulunmuştur. Tepesidelik, Tuzköy ve Yavşantuzlası numunelerine ait ışıma eğrilerinin l ve 2 nolu pikleri için elde kaçma frekansı değerleri sırasıyla, ilk Yükselme Yöntemine göre: 5,34xlOıa:, 7,59x10'®, I,01xl0nfâ, 3,85x10'7 l,43x!01A, 5,61xl01s> sn“1 Farklı Isıtma Hızlan Yöntemine göre: 2,5xlOA, l,76x!0'11, I,43xl0s, 2,23xl010 2,04xlOs, 2,86xlO'3 sn”1 olarak hesaplanmıştır. AJTAHTAR KELİMELER : Termolüminesans, kayatuzu, tuzak parametreleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE STUDY OF THE TRAP-EHERGY PARAMETERS OF TEPESiDELiK.TUZKöY AffD YAVŞ AFTUZLAS I ROCKS ALTS BY THERMOLUMIITESCEirCE METHODS Erhan AK I ET Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Abidin AYPAR 1990, page : 77 Jury : Prof. Dr. Abidin AYPAR Prof. Dr. T. Kur i DURLU Doç. Dr. Semi ha BAHçEL i In this study, the parameters of the trap deepth and the attempt-to-escape frequency for the rocksalt samples obtained from the regions of Tepesidelik (Kırşehir), Tuzköy (Kev$ehir) and Yavsantuzlası (Konya) are evaluated by using the maximum temperature, the initial rise, the different heating rates and the half-width methods utilizing the thermoluminescence glow curves. From the experiments, We have observed that each glow curves obtained from the abovementioned samples are consisting of two peaks at the around of 417±7 and 570±18 *K temperatures. The trap deepths for the peaks 1 and 2 of the glow curves of the samples taken from Tepesidelik, Tuzköy and Yavşantuzlası are evaluated as follow, respectively: According to the maximum temperature method, 0.85, 1.18, 0.82, 1.16, 0.85, 1.10 eV According to the initial rise method, 1.07, 2.20, 1.21, 2.03, 1.20, 2.17 eV iiiAccording to the different heating rates method, 0.43, 1.33, 0.33, 1.24, 0.49, 0.78 eV According to the half-width method, 1.27, 2.65, 1.39, 2.91, 1.09, 2.41 eV. The attempt-to-escape frequency for the peaks 1 and 2 of the glow curves of the samples taken from Tepesidelik, Tuzköy and Yavsantuzlasi are evaluated as follow, respectively: According to the initial rise method, 5.34xl0i:E, 7.59xl01,s', 1.01xl0's, 3.QBxl0^ 1.43xl01A, 5.61xl91s sn“1 According to the different heating rates method, 2.5xlOA, 1.76X1011, 1.43x10», 2.23xl010 2.04x10s, 2.86x10® sn”"1 KEY WORDS : Thermoluminescence, rocksalt, trap parameters. iv