Yüksek yapılarda cephe gelişimi ve giydirme cepheler
Facade development and process of tall building and cladding systems
- Tez No: 79268
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Araştırmamızın konusu giderek yapımı yaygınlaşan yüksek yapılardır. Mimarların tasarımcı olarak, tarih içindeki gelişim süreçlerinin bilinciyle, güncel teknolojiye hakim olup üretime yön vermeleri gerekliliği, düşüncesi çalışmamızın başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Günümüzde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de sıklıkla rastladığımız yüksek yapıların 19. yüzyıl sonlarına doğru ortaya çıkmaları, yoğun kentsel yapılaşmanın gereksinimi ile teknolojik gelişmenin örtüşmesi sonucunda başlamıştır. Yüksek yapıların tarihi gelişimi dört devrede ele alınabilir. 1.1885'e kadar olan devre 2.1885 - 1930 devresi 3.1930 -1960 devresi 4.1960 sonrası devre 1883 - 1886 yılları arasında inşa edilen“Home Insurance Building”, yüksek yapılarla ilgili uluslararası bir araştırma ve yayın kuruluşu olan“Council on Tall Buildings and Urban Habitat”tarafından dünyanın ilk gökdeleni olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ise, dünyanın en yüksek yapısı olan, Malezya -Kuala Lumpur'da inşa edilen, 452 mt yüksekliğindeki betonarme bir yapı olan“Petronas Twin Towers'”a ulaşılmıştır. Başlangıcında kentleşmeden doğan gereksinme ile yönelinen yüksek yapılar tarihi gelişim süreci içinde ekonomik ve teknolojik gücün kanıtı olan prestij yapılarına dönüşmüşlerdir. Yüksek yapıları bu bağlamda ele aldığımızda, ana bileşenlerinden biri olması sebebiyle ve yapının sunuş bölümü olarak yorumlayabileceğimiz cepheler, araştırmamızın odaklandığı noktadır. Cepheler iç mekan ile dış mekan arasında yer alan ayırıcı bir bölme olarak yapı bütününün ayrılmaz bir parçasıdır. Fonksiyon olarak“insan derisine”benzetilmektedir. Günümüzde inşa edilmekte olan yüksek yapıların dış cephe tasarımında, yapıya dikkat çekici ve çarpıcı bir etki verme amacıyla alışılmışın dışında cam yüzeyli giydirme cephelere yer verilmektedir. Cephelerdeki geleneksel kullanımın ötesinde,yapı ile çevre arasındaki ilişkiyi bütünüyle düzenliyen giydirme cepheler, 1850 Merde Londra'da yapılan“Crystal palace”'dan bugüne büyük mesafeler katetmiştir. Yapının dış ortam ile ilişkisini iki yönlü filtre işlevi görerek yerine getiren, giydirme cepheler iki ana grupda toplanabilmektedir. 1.Ağır giydirme sistemler (Heavy Cladding) 2.Hafif giydirme sistemler (Lıght Cladding) Ağır giydirme sistemler, çoğunlukla prekast betonarme panellerle yapılmakta, yüksek yapı strüktürüne fazla yük bindirdiği için tercih edilmemektedirler. Hafif giydirme sistemler, yapı strüktürünün önüne monte edilen metal çerçeve içerisine, hafif kaplama malzemelerinin tesbit edilmesiyle oluşturulan sistemlerdir.Hafif giydirme sistemler, günümüzde beş ayrı montaj yöntemiyle uygulanmaktadır. 1. S tick sistem 2.Panel sistem 3.Yarı panel sistem 4.Kolon-kuşak sistem 5.Strüktürel silikon sistem Hafif giydirme sistemlerin, günümüzde, yapı strüktürüne daha az yük getirmeleri sebebiyle tercih edilmeleri, bu sistemlerin ana bileşenleri ve teknik performansını etkileyen kriterleri incelememize yol açmıştır. Yapı dış yüzeyinde kabuk görevini yüklenen giydirme cepheler, ince bir kesitte yapı fiziği sorunlarını çözmek, iç mekandaki konfor koşullarını sağlamak durumundadırlar. Sonuç olarak, yüksek yapılar ve onun ayrılmaz parçası olan giydirme cepheler, tasarım aşamasında, birikmiş bilgi ve deneyimlerden, teknolojik gelişmelerden yararlanılarak proje ve detay çalışması yapıldığı oranda kullanım aşamasında performansı yüksek yapılar inşa etmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mile stone of this research is constituted with the dominating idea of directing the production by the contemporary technology under the determination natural development process in the history by the architects as tall building designers. As is frequently encountered in foreign countries, we here in Turkey also see such tall buildings at the present time. Such tall buildings have begun to occur by the end of the 19th. Century, as an indication of extensive urbanization requirements associated with technologic developments so that they both synchronized to create such an initiative in urbanization process. Under the historical development of the tall buildings they might be divided into four stages. 1. The period that ends in 1885 2. The period between 1885 and 1930 3. The period between 1930 and 1960 4. The period after 1960 The“Home Insurance Building”has been considered asthe first skyscraper in the world by the“Council on Tall Buildings and Urban Habitat”. Today's the tallest building is the“Petronas Twin Towers”which has been built in Malaysia. Even though the initial construction of the tall buildings had been the actual requirements of the urbanization movemevt, in later stage pusuant the historical process, such requirements have been converted into the assumed withness of prestigious buildings representhig the economic and tecnical superiority. When we consider the tall buildings in such a similar sense we had commented in our research as the ending part in addition to its being one of the basic constituents in this research. It has been considered like“human skin”as functionally. The facades are the integral parts of the overall building as a separator section between interior and exterior space. In the design of facades of the buildings of today's tall buildings, facades with big glass surface are being used in order to add an attractive and interesting impression. In addition to traditional applications, the cladding facades which combine an integral relation between the building and the environment has made remarkable progress since the construction of 'Crystal Palace" in London, in 1850s. The cladding facades which double filters the exterior environment of the building are divided into two groups, 1. Heavy Cladding systems 2.Light Cladding systems. In the costruction of Heawy cladding system the precast reinforced concrete panels are not generally favoured due to the excess stress charged on the tall building structures. The light cladding systems; there are systems that have been provided by fitting the light coating material within a specified frame mounted in front of the buildingstructure. These light cladding systems pursuant the current technology have been applied in five different mounting methods. 1. Sticking system 2. Panel system 3. Semi panel system 4. Girth-Beam system 5. Structural silicone system We have been enforced to study the criterions that had immediate effects on technical performance and basic constituents of systems, because the light cladding systems have been mostly favoured due to their lesser charge of stress on the construction structure. The cladding facades that serve as the cortex of the building are providing the absolute solution of problems in connection with the construction physics in a delicate intersection and comfort conditions required by the interior space. Consequnently, it would be available to build high performance buildings if the cladding which are considered to be the integral part of the tall buildings to be used in required rates in connettion with the project and design works being implemented under the technological developments, accumulated information and practice at design process. XI