Türkiye'de şeker sanayinin yapısı ve 4634 sayılı Şeker Kanununun değerlendirilmesi
Structure of the suger industry in Turkey and evaluation of the 4634 numbered Suger Law
- Tez No: 170405
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ŞEKER SANAYİNİN YAPISI VE 4634 SAYILI ŞEKER KANUNUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ Hilmi ERDAL Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Doktora Tezi 2005, 137 Sayfa Danışman : Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Jüri : Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN Jüri : Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Jüri : Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Jüri : Doç. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Jüri : Yrd. Doç. Dr. Halil KIZILASLAN Bu çalışmada, Türkiye'deki şeker sanayinin cumhuriyet dönemi sonrasındaki gelişimi ve mevcut yapısı incelenerek 4634 sayılı şeker kanunun bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma, kalkınma planları öncesi ve kalkınma planlan sonrası dönem olarak iki grupta gerçekleştirilmiştir. İncelenen dönemlerdeki şeker sanayine yönelik izlenen politikalar, yapılan uygulamalar ve bunların sonuçları ortaya konularak yorumlanmıştır. Özellikle 1980 sonrasında serbest piyasa ekonomisine geçişten sonraki dönemde, şeker sanayinin üretim, tüketim ve pazarlama durumu ekonometrik analize konu edilmiştir. Analizde şeker üretiminde en önemli değişkenin şeker pancarı üretimi olduğu, tüketimin nüfus değişkeni tarafından belirlendiği ve rekabet piyasası şartlarında fiyatların tüketicilerin lehinde bir gelişme göstereceği belirlenmiştir. Sonuçta şeker sanayinde önemli düzeyde arz ve talep dengesizliğinin olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan çalışmada, 4634 Sayılı Şeker Kanunu incelenmiş, kanunun ortaya çıkardığı düzenlemeler irdelenmiş, Avrupa Birliği ile uyum sürecinde benzerlik ve farklılıkları belirlenmiştir. Şeker sanayinin kamu üzerindeki yükünün kaldırılması, dünya piyasalarında rekabet edebilir bir teknolojiye sahip olabilmesi bakımından özelleştirilmesine hız verilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Şeker, Şeker Sanayi, Özelleştirme, 4634 Sayılı Şeker Kanunu
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT STRUCTURE OF THE SUGAR INDUSTRY IN TURKEY AND EVALUATION OF THE 4634 NUMBERED SUGAR LAW Hilmi ERDAL Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Deparment of Agricultural Economics PhD Thesis 2005, 137 Pages Supervisor : Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Jury : Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN Jury : Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Jury : Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Jury : Doç. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Jury : Yrd. Doç. Dr. Halil KIZILASLAN In this study, the 4634 numbered Sugar Law was evaluated by the help of the present structure of sugar industry, which has developed after foundation of the republic in Turkey. The study was conducted in two sections as periods before and after developmental plans. The politics carried about sugar industry, practices and results of these practises performed about sugar industry in these periods were researched. Production, consumption marketing situations of sugar industry were analysed econometrically, especially in the period of transformation to competition market economy after 1980. It was determined that in econometric analysis, the most important factor in sugar production was sugar beet production, sugar consumption was effected population parameter and in competition market condition, prices had a progress with consumers benefits. As a result, a great deal of supply and demand inappropriateness in sugar industry was determined. On the otherhand, the 4634 numbered sugar law and arrangements arised as a consequence of this law were discussed. Similarities and differences of this law with European Union in the period of accomondation were determined, as well. The rapid progression of privitization process of sugar industry was pointed out to be equippied with high quality technical instruments for competition within markets and to reduce the load on public economy. Key Words : Sugar, Sugar Industry, Privitization, The 4634 Numbered Sugar Law