Effect of carbon dioxide and water vapor on selective carbon monoxide oxidation over Pt-based catalysts
Pt-bazlı katalizörler üzerinde seçici karbon monoksit oksidasyonuna karbon dioksit ve su buharının etkisi
- Tez No: 170445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN YILDIRIM, PROF.DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Pt-BAZLI KATALİZÖRLER ÜZERİNDE SEÇİCİ KARBON MONOKSİT OKSİDASYONUNA KARBON DİOKSİT VE SU BUHARININ ETKİSİ Emdirme yöntemi ile hazırlanmış Co ve Ce katkılı Pt/Al203, Pt/MgO katalizörleri ve sol-gel yöntemi ile hazırlanmış Pt-SnC>2/Aİ2C>3 katalizörleri kullanılarak hidrojence zengin ve gerçekçi gaz bileşimlerinin sağlandığı bir ortamda düşük sıcaklık karbon monoksit oksidasyonu araştırılmıştır. Kullanılan bu katalizörler daha önceki tez çalışmalarında karbon dioksit ve su buharının bulunmadığı ortamlarda azami karbon monoksit çevrimi elde etmek için optimize edilmiştir. Bu çalışmadaki gerçek şartlara uydurulmuş besleme akımının gaz bileşimi yüzde 60 oranında hidrojen, yüzde 1 oranında oksijen, yüzde 1 oranında karbon monoksit, yüzde 25 oramnda karbon dioksit, yüzde 1 0 oranında su buharı ve etkisiz gazdan meydana gelmektedir. Bu çalışmada karbon dioksit ve su buharının karbon monoksit çevrimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda sıcaklık, oksijen konsantrasyonu ve boşluk hızı gibi koşulların karbon monoksit çevrimi ve seçiciliği üzerine etkileri mikro reaktör akış sisteminde araştırümıştır. Hacim olarak yüzde 25 oranında eklenen karbon dioksit Pt/Aİ203 ve Pt-SnC^/A^C^ katalizörlerin etkinliklerini düşürmekle beraber, eklenen yüzde 5-10 oranındaki su buharı ile katalizörlerin etkinliklerinin arttığı gözlenmiştir. Diğer taraftan, eklenen yüzde 25 oranındaki karbon dioksit gazının Pt/MgO katalizörü üzerinde olumsuz bir etkisi gözlenmemiş ancak eklenen yüzde 10 oranındaki su buharının katalizörün etkinliğini önemli ölçüde düşürdüğü belirlenmiştir. Reaksiyon sıcaklığının yükseltilmesiyle su buharının katalizör üzerindeki olumsuz etkisi giderilmiştir. Gerçekçi gaz bileşimlerinde her bir katalizör için 110 °C'den 150 °C'ye değişen sıcaklıklarda yüzde 100 karbon monoksit çevrimi elde edilmiştir. Seçiciliklerde ise belirgin değişiklikler gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF CARBON DIOXIDE AND WATER VAPOR ON SELECTIVE CARBON MONOXIDE OXIDATION OVER Pt-BASED CATALYSTS Low temperature CO oxidation was studied in hydrogen rich streams with realistic gas compositions using cobalt and ceria promoted Pt/MgO and Pt/A^Os catalysts prepared by incipient-to-wetness impregnation and Pt-SnCVA^Oa catalyst prepared by sol-gel method. These catalysts were prepared and optimized in previous studies to obtain maximum CO conversion with dry feed streams containing no CO2. In this study, a realistic feed stream containing 60 volume per cent H2, 1 volume per cent O2, 1 volume per cent CO, 25 volume per cent CO2, 10 volume per cent H2O and balance inert gas was used, and the effect of CO2 and H2O on CO conversion was studied. The effects of reaction conditions such as temperature, O2 concentration and space velocity on activity and selectivity were also investigated in a microflow reactor. It was found that the addition of 25 volume per cent of CO2 decreased activity of Pt/Al203 ve Pt-Sn02/Al203 catalysts while the addition of 5-10 volume per cent H20 along with CO2 increased their activity. On the other hand, the addition of 25 volume per cent of C02 did not affect the Pt/MgO catalyst negatively. However, the addition of 5-10 volume per cent H20 with CO2 decreased activity of the catalyst significantly. The negative effect of H20 on the catalyst performance was eliminated by increasing the reaction temperature. 100 per cent CO conversion was obtained for each catalyst at different temperatures varying from 1 10 °C to 150 °C, which are higher than the temperatures required for 100 per cent CO conversion in the absence of C02 and H20. No significant changes were observed in the selectivity for CO oxidation.