Multiresolution 3D terrain generation using contours
Çevritlerden üç-boyutlu çok çözünürlüklü arazi modeli yaratılması
- Tez No: 170446
- Danışmanlar: PROF.DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET ÇEVRİTLERDEN ÜÇ-BOYUTLU ÇOK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ ARAZİ MODELİ YARATILMASI Çevrit haritalan günümüzde halen arazi yükseklik bilgileri için en önemli veri kaynağı olma özelliğini sürdürmektedir. Bir çok bilimsel ve teknik sistemde, daha iyi algılama, otomatik işleme ve analiz yapılabilmesi için nesnenin üç boyutlu modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Örnekleme noktalarından otomatik olarak eğrilerin oluşturulması ve orta eksen dönüşümleri alanında yapılan çalışmalar çevritler arasındaki konumsal ilişkilerin daha iyi yorumlanabilmesine olanak sağladı. Bu teknikler sayesinde yaratılan arazi modellerindeki vadi, sırt ve doruk noktalarda oluşabilen“düz üçgen”problemi ortadan kaldınlabildi. Bu tezin amacı, çevrit teknikleri üzerine yapılmış yeni çalışmalar ışığında, çevrit tabanlı üç boyutlu (3B) arazi model yaratılması için çevrit tabanlı bir yaklaşım geliştirmektir. Bu tezde iki alternatif metod denenmiştir. İlk olarak, her bir çevrit basitleştirilmekte, ve sonrasında bu basitleştirilmiş çevritlerden 3B ağ yaratımı gerçekleştirilmektedir. İkinci yaklaşım olarak, daha az sayıdaki çevritten 3B ağ yaratımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda ilk metodun daha iyi çalıştığı gösterilmekte ve bu yaklaşımla elde edilen sonuçlar aşamalı ağ yöntemi gibi geleneksel 3B sadeleştirme metodlanyla karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MULTIRESOLUTION 3D TERRAIN GENERATION USING CONTOURS Contour maps are still the most widely available data source for terrain elevation information. In many scientific and technical systems, three dimensional object views are required to better understand the structure or to facilitate its automatic manipulation and analysis. Lately, studies on the automatic reconstruction of the curves from sample points and the medial axis transforms have greatly helped to realize spatial relationships between contours. These techniques help us to remove“flat triangles”that exists on the ridges, valleys and summits of the terrain. The aim of this thesis is to build a contour-based approach for multi resolution 3D terrain generation based on these recent advances in contour techniques. In this thesis, we try two alternatives. First, we simplify individual contours and then build 3D meshes from these simplified contours. In the second approach, we try to use fewer contour lines to build meshes. We show that the prior alternative performs better and compare this approach with conventional 3D simplification methods such as progressive meshes.